Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
13. 4. 2009,
7.22

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 4. 2009, 7.22

8 let, 9 mesecev

Ameriška mornarica osvobodila ugrabljenega kapitana

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriški mornariški ostrostrelci so v nedeljo zvečer ob obali Somalije pobili tri pirate in osvobodili ameriškega kapitana tovorne ladje Maersk Alabama Richarda Phillipsa, ki ni bil poškodovan.

Ukaz za akcijo je prišel od predsednika ZDA Baracka Obame.

Pirati so ga zadrževali v rešilnem čolnu

Somalijski pirati so skušali v sredo ugrabiti tovorno ladjo, ki je pod ameriško zastavo prevažala humanitarno pomoč za Ruando, Somalijo in Ugando v Kenijo. Kapitan Phillips se je piratom ponudil za talca, da bi obvaroval svojo posadko. Pirati so ga zadrževali v rešilnem čolnu, obkroženem z ameriškimi vojaškimi ladjami. Pogajanja za njegovo izpustitev so potekala in pirati so zahtevali odkupnino ter prosto pot v Somalijo.

Kapitan je poskušal pobegniti, a neuspešno Američani pa niso popuščali in so piratom ponujali le življenje v zameno za predajo. 53 letni Phillips je skušal v petek pobegniti in je skočil v morje, vendar so ga pirati ponovno zajeli. Med pogajanji so grozili, da ga bodo ustrelili, vendar pa so jim Američani odgovarjali, da bo to pomenilo tudi njihovo smrt. Obama je dvakrat v petek in soboto potrdil ukaz mornarici, da lahko za rešitev kapitana uporabi silo.

Preživelemu piratu grozi sojenje v ZDA

Na koncu so pirati ostali brez denarja in življenja, razen enega, ki se je v času akcije ostrostrelcev pogajal z Američani. Tega Somalca imajo sedaj v ujetništvu in razmišljajo, kako ga bodo obravnavali. Vse kaže, da kot navadnega kriminalca, saj v času krize ameriška administracija ni govorila o terorizmu.

V Somalijo ga naj ne bi nameravali predati, saj tam vlada skoraj popolno brezvladje. Najverjetneje ga bodo prepeljali na sojenje v ZDA. Pravosodni minister ZDA Eric Holder je pred dnevi dejal, da sicer že 100 let ni bilo piratstva proti ameriški ladji, vendar pa imajo pravno podlago za pregon.

Predsednik je bil aktivno vpleten v iskanje rešitve za kapitana

Obama se je v času krize držal nazaj in se je izogibal javnim komentarjem glede ugrabitve kapitana Phillipsa, kljub temu pa je bil po besedah šefa njegovega kabineta Rahma Emanuela od začetka aktivno vpleten v iskanje načina za rešitev kapitana.

Ameriški predsednik je v petek Pentagonu dal zeleno luč, da mornarica uporabi silo v primeru takojšnje ogroženosti Phillipsovega življenja, kar je znova potrdil v soboto. Obama je vsak dan dobival izčrpna poročila o poteku dogodkov, vendar je delo prepustil vojski in drugim profesionalcem. Po uspehu pa je v sporočilu za javnost in ne pred kamerami pohvalil pogum kapitana Phillipsa in vojakov, ki so ga rešili.

V Mogadišu streljali na letalo ameriškega kongresnika

Po uspešni rešitvi ameriškega kapitana pa je bilo v ponedeljek v somalijski prestolnici Mogadišu tarča napada letalo ameriškega kongresnika Donalda Payna. Njegovo letalo je bilo tarča topniškega obstreljevanja, a je kljub temu uspešno poletelo in jo skupaj s kongresnikom odneslo brez poškodb. Payne v kongresu vodi pododbor za Afriko, v Mogadišu pa se je srečal s somalijskimi predstavniki.

Ladjarji nimajo pravih ukrepov proti piratstvu

Somalijski pirati Adenskem zalivu trenutno zadržujejo še okoli 230 mornarjev iz različnih držav sveta in čakajo na odkupnine. Mednarodna skupnost je ob porastu piratskih napadov na nevarno območje poslala vojne ladje, ki pa naj bi jih bilo vedno premalo.

Ladjarji nimajo pravih ukrepov proti piratstvu in se ubadajo z višjimi stroški zaradi višje zavarovalnine ali pa pošiljajo ladje okrog juga Afrike namesto skozi Sueški prekop, kar spet poveča stroške. Lastniki ladij ne želijo oborožiti posadk, čeprav naj bi bil to najcenejši in najbolj učinkovit način za odganjanje piratov.

Ladjarji se bodo posluževali dosedanjih ukrepov

Ladjarji se bojijo, da bi orožje na ladjah privedlo do spopadov s pirati in do žrtev, s tem pa tudi do odškodninskih tožb. Posadkam ladij za zdaj ostajajo na voljo dosedanji ukrepi, kot je večja pozornost, obramba z metanjem smeti na pirate ali sodov za nafto, potiskanjem kavljev, vrvi in lestev nazaj v morje ter odganjanje piratov s curki vode pod močnim pritiskom.

"Amerika bo žalovala in jokala" Obama je v nedeljo dosegel pomembno zmago v vojni proti piratom, čeprav pa ti sedaj grozijo s povračilnimi ukrepi in pobijanjem zajetih ameriških posadk. Samooklicani pirat Džamal Habeb je za ameriško tiskovno agencijo AP dejal, da bodo ZDA sedaj sovražnik številka ena in da bodo pobili vse mornarje držav, ki bodo skušale napasti pirate. Pirat Abdulahi Lami, ki je zajel grško ladjo, pa je dejal, da se bodo maščevali in bo v prihodnje Amerika žalovala ter jokala.

Ne spreglejte