Sreda, 22. 5. 2019, 7.43
5 let, 6 mesecev
Američani bodo iz zapora izpustili ameriškega talibana
V ZDA bodo v četrtek iz zveznega zapora izpustili 38-letnega Johna Walkerja Lindha, ki so ga novembra leta 2001 v Afganistanu kot talibanskega borca ujeli pripadniki Severnega zavezništva in ga predali njegovim rojakom. Lindh je v javnosti nato postal znan pod vzdevkom "ameriški taliban".
Po sojenju so Johna Walkerja Lindha leta 2002 obsodili na 20 let zapora.Televizija Fox News je skupaj z nekaterimi politiki vodila kampanjo proti njegovi predčasni izpustitvi iz zapora, pri tem pa je sodelovala tudi družina ubitega najemnika obveščevalne agencije Cia Johna Spanna.
Lindh se je kot najstnik navdušil nad islamskimi skrajneži
John Walker Lindh je bil leta 2002 pred ameriškim sodiščem zaradi sodelovanja s skrajneži obsojen na 20 let zapora. Spann je zasliševal Lindha, ko je bil ta ujetnik Severnega zavezništva. Ko se je v zaporu zgodil upor talibanov, je bil Spann ubit, vendar je preiskava odkrila, da Lindh pri tem uporu ni sodeloval.
Sprva mu je grozila celo smrtna kazen, kasneje pa so večino točk obtožnice ovrgli in ga obsodili na 20 let zapora.
Lindh se je kot najstnik iz Kalifornije navdušil nad islamskimi skrajneži pod vodstvom tedanjega šefa Al Kaide Osame bin Ladna. Z njimi in talibani se je v Afganistanu boril še pred terorističnimi napadi v ZDA 11. septembra 2001.
Američani so ga ujeli, potem ko so se ZDA odločile, da napadejo Afganistan, kjer so talibani ščitili pripadnike Al Kaide, ki so izvedli napade v ZDA.
Ameriški taliban se je izognil smrtni kazni
Ker je Američan, Lindha niso poslali v Guantanamo, ampak pred ameriško sodišče, kjer je imel srečo, da ga v napetem času po 11. septembru 2001 ni doletela smrtna kazen. Ob izreku kazni je obsodil vse vrste terorizma in priznal, da je naredil napako, ko se je pridružil talibanom. V poročilu Nacionalnega protiterorističnega centra iz leta 2017, ki je ušlo v javnost, sicer piše, da Lindh od maja 2016 spet zagovarja globalno sveto vojno in prevaja nasilna besedila skrajnežev.