Alen Muhić iz Goražda v BiH razkriva, kako mu je uspelo odkriti svojo mamo, ki je bila posiljena in ga je po rojstvu pustila v bolnišnici, in očeta posiljevalca.
Hrvaški Express razkriva tragično zgodbo mladega Alena Muhića, ki je pri desetih letih izvedel, da je bil spočet med posilstvom med vojno v BiH. Alen je do desetega leta verjel, da je običajen otrok iz povprečne bošnjaške družine.
Verjel je, da je njegov oče Muharem, ki dela kot hišnik v bolnišnici, mati Advija in da ima dve sestri.
Otroški prepir: Ti si četniški pankrt, ki so ga našli v kanti za smeti!
"Vse se je začelo z bedastim otroškim prepirom glede nepomembnih zadev. Prerivali smo se sem in tja, ko me je fant v nekem trenutku udaril, jaz pa sem mu vrnil. To ga je tako razjezilo, da me je začel zmerjati, da sem posvojena smet, da me je mati zapustila, da sem četniški pankrt, ki so ga našli v kanti za smeti," se spominja Alen.
Njegova pot iskanja pravih staršev se je začela kmalu po tem prepiru leta 2003. Svojo zgodbo je povedal v dveh dokumentarnih filmih o otrocih posiljevalcev. Advija Muhić se je vse življenje bala, kako bodo Alenu povedali resnico, ki so jo sicer poznali sosedje.
Alen že pri treh letih ni maral, da ga kličejo Pero
Alenovo zgodbo je že pri njegovih treh letih objavil Newsweek, ki je objavil zgodbo o otrocih, ki so se v BiH rodili po tistem, ko so bile matere posiljene. Alena so že kot majhnega klicali mali četnik oziroma so mu nadeli vzdevek Pero, pogosto srbsko ime. "Sovražim, ko me pokličejo Pero," je Alen že pri treh letih zaupal novinarju Newsweeka.
V zgodnjih devetdesetih je v BiH prevladovala omerta, zakon molka o vojnih posilstvih. Večina posiljenih žensk je naredila splav, nekatere, tako kot Alenova mati, so v bolnišnico odšle prepozno.
Otroke sovraštva puščale v bolnišnicah
Večina teh posiljenih žensk je otroke – imenovali so jih otroci sovraštva – takoj po rojstvu pustila v bolnišnici. Rasli in živeli so z otroki, ki so ostali sirote, oblasti pa so morebitnim posvojiteljem skrivale njihov izvor. Po nekaterih ocenah naj bi bilo v BiH v treh letih med 20 in 50 tisoč tovrstnih primerov.
Prava mama: Hotela sem ga zadaviti
Novinar Newsweeka je odkril njegovo pravo mamo, ki pa do svojega otroka ni pokazala prav nobenih čustev. "Hotela sem ga zadaviti," je leta 1996 zaupala novinarju. A ga ni. Namesto tega ga je pustila v bolnišnici, kjer se ga je usmilil hišnik, ta je dojenčka sprva le čez dan nosil domov, zvečer pa ga je vračal v bolnišnico. Družina ga je kmalu posvojila.
Alenova prava mati živi v Sarajevu, oče pa na vzhodu BiH. "Mame nikoli nisem za ničesar krivil. Pravi zločinec je moj oče, posiljevalec. On je zame vojni zločinec in mora odgovarjati za to, kar je naredil," pravi Alen.