Petek, 1. 3. 2013, 13.17
9 let
80 odstotkov Japoncev za smrtno kazen

Japonsko vrhovno sodišče je zavrnilo zadnjo mogočo pritožbo Rea Ita, ki je bil odgovoren za smrt štirih ljudi leta 2004, in na ta način potrdilo izvršbo smrtne kazni. Ito je pretepel in zadavil dva moška, druga dva pa pretepel do smrti. Vsi štirje so bili njegovi sodelavci v skupini goljufov, Ita pa so razbesneli po tem, ko je odkril, da mu poskušajo krasti denar. Vrhovno sodišče je zavrnitev pritožbe obrazložilo z razlago, da je bil njegov zločin "surov in krut" ter da je pokazal "popolno nespoštovanje človeškega življenja". Ito je s tem postal 131. na usmrtitev čakajoči Japonec, s čimer je to številko spet nekoliko povečal, potem ko je po nedavni izvršbi štirih smrtnih kazni nekoliko padla.
Kaoruja Kobajašija (44) so obesili zaradi ugrabitve in umora osnovnošolke, Mašahira Kanagavija (29) zaradi serije nepovezanih umorov, ki jih je zagrešil leta 2008. 62-letni Keiko Kano pa je bil na smrt obsojen zaradi umora lastnika lokala v mestu Nagoja. Na tiskovni konferenci, ki je sledila usmrtitvi navedenih, je japonski pravosodni minister Sadakazu Tanigaki pojasnil, zakaj je podpisal izvršitev smrtnih kazni, poroča Deutsche Welle.
Tudi sicer podpora smrtni kazni na Japonskem ostaja vztrajno visoka. Po zadnjih javnomnenjskih anketah namreč več kot 80 odstotkov vprašanih podpira usmrtitve zločincev, ki so zakrivili še posebej okrutne zločine. Tom Gill, profesor antropologije na univerzi Meidži Gakuin pojasnjuje, da ideja smrtne kazni Japoncev ne vznemirja in da tam velja splošno prepričanje, da si jo nekateri zločinci zaslužijo.
Sonoko Kavakami iz japonske podružnice Amnesty International poudarja, da so od japonske vlade zahtevali, naj uvede moratorij na izvrševanje usmrtitev in sproži široko nacionalno razpravo ter zagotovi več informacij o izvršbah smrtne kazni. Ob tem zahtevajo tudi temeljit pregled japonskega sodstva in pojasnitve, zakaj so v zadnjem času odkrili toliko po krivem obdolženih posameznikov. Na Japonskem policija od osumljencev pogosto dobi priznanje o zakrivljenem zločinu, pred kratkim pa se je izkazalo, da v veliko primerih zločine priznajo nedolžni ljudje. Razlogi so najbrž tudi v tem, da lahko policija osumljenca brez pravnega zastopnika zaslišuje tudi do 23 dni. Borci za človekove pravice opozarjajo tudi na problematično vlogo medijev, ki močno poudarjajo okrutne zločine in simpatijo do družin žrtev ter posledično opravičujejo smrtno kazen.
Vendar ob dejstvu, da japonska vlada uživa visoko podporo in da javnost za odpravo smrtne kazni kaže le malo zanimanja, širša razprava o tem vprašanju za zdaj ostaja še zelo oddaljena, še poroča DW.