Petek, 6. 6. 2008, 16.40
8 let, 8 mesecev
Združenje: Vojno škodo je treba poplačati
Kot so zatrdili, zakon ne sme postati žrtev predvolilnih političnih manipulacij.
Kot so predstavniki združenja pojasnili na novinarski konferenci, se bojijo, da bo zakon o povračilu premoženjske škode iz časa 2. svetovne vojne uporabljen v predvolilne namene in ga zaradi volitev ne bodo spravili skozi, kar bi bilo zelo krivično do oškodovancev, ki so že ogromno pretrpeli med 2. svetovno vojno.
"Vrača se Avstrijcem brez žolčnih odzivov javnosti, našim ljudem pa ne"
"Soške elektrarne, Salonit Anhovo in številne tovarne so bile kompenzirane iz reparacij. Vrača se Avstrijcem brez žolčnih odzivov javnosti, našim ljudem pa ne," je še opozorila.
V združenju tako še predlagajo, naj se čim prej zakonsko uredi ter določi enoletni rok za zbiranje prijav. Šele ko bo znano realno število oškodovancev in realna višina škode, pa naj se določi ustrezni količnik, po katerem se bo vračalo. Vztrajajo, da se izvede pregledna in poštena revalorizacija, ko bi se pri povračilu premoženjske škode pri pretvorbi dinarjev iz leta 1945 v evre odločalo po metodologiji zakona o denacionalizaciji.
Škode so dobro dokumentirane
"Te škode so več ali manj dobro dokumentirane v državnem in pokrajinskih arhivih," je še dejal.
Podpredsednica združenja Bojana Mozetič Francky je dejala, da ne razpolagajo z natančnim podatkom o številu oškodovancev in upravičencev, ki se bodo prijavili. "Govori se o različnih številkah, ki pa so lahko samo megla, dokler se ne začne zbiranje prijav," je poudarila.
Kot je danes dejal Umek, ta znesek ni ustrezen, ni pa daleč od realne ocene. "Vprašljivo je, ali naj se računa iz fiksnega zneska ali iz odškodnine, ki jo je država za nas sprejela. Na koncu bo moralo priti do usklajevanja," je menil.
"Ne želimo, da se na nas gleda kot na stare ljudi, ki želijo izkoristiti državo"
Novinarske konference so se udeležili tudi nekateri oškodovanci ter opisali trpljenje, ki so mu bili priča med drugo svetovno vojno. "Ne želimo, da se na nas gleda kot na stare ljudi, ki želijo izkoristiti državo, želimo le poplačilo za krivice," je dejala Terezika Premrov. Član združenja Anton Skok pa je menil, da bi poslanci morali pri presojanju upoštevati tudi ustavo in pravno državo, saj so oškodovanci očitno diskriminirani v primerjavi z drugimi, ki se jim vrača odškodnina.
Ministrstvo za pravosodje intenzivno nadaljuje z delom na predlogu zakona in ocenjuje, da bo novo besedilo členov kmalu lahko posredovano v pregled tudi vsem združenjem oškodovancev, so danes sporočili z ministrstva za pravosodje.
"V tej fazi intenzivno poteka tudi zbiranje informacij od institucij, ki bi lahko razpolagale z arhivskim gradivom. Z ministrstvom za finance je bil na najvišji ravni z ministrom Andrejem Bajukom in direktorjem Slovenske odškodninske družbe sestanek, na katerem so bile proučene možnosti zagotovitve finančnih sredstev za plačilo priznanih odškodnin po predlogu zakona," so še poudarili na ministrstvu.