Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 12. 2008,
15.32

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 12. 2008, 15.32

9 let, 3 mesece

Zdravniška zbornica: Zasebniki med najbolj nadzorovanimi izvajalci v zdravstvu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zdravniška zbornica se je odzvala na navedbe Računskega sodišča o zasebništvu, predsednica Gordana Kalan Živčec pa je dejala, da so koncesionarji med najbolj nadzorovanimi izvajalci v zdravstvu.

V zadnjih treh letih so opravili 150 nadzorov na leto. Dinamiko nadzora pa določa ministrstvo v skladu s finančnimi sredstvi. Po njenem mnenju pa je neustrezno govoriti o tem, da je zdravstveni dom izgubil svojo funkcijo zaradi odhodov med zasebniki. Potrebna je sprememba zakonodaje in ob tem predsednica pričakuje pobudo ministrstva, da skupaj oblikujejo zakonodajo, ki bo po meri državljanov.

Koncesijsko delovanje zdravstva v Sloveniji že 16 let Gordana Kalan Živčec je tudi povedala, da ima Slovenija koncesijske oblike delovanja zdravstvenega sistema že 16 let. Koncesionarji so zdravniki in zobozdravniki z visoko delovno vnemo in kakovostjo oskrbe. Zdravniška zbornica je raziskovala razloge za odhod med zasebnike.

Več priložnosti za izobraževanje Kot je dejala predsednica, je dokazano, da je eden od primarnih razlogov za koncesionarstvo priložnost za samostojno delo in odločitve. Temu sledita samostojnost pri nabavi in ureditvi prostorov ter organiziranost dela po svoji meri in po meri bolnikov, tako pa imajo tudi več priložnosti za izobraževanja. Med razlogi za odhod med zasebnike pa je tudi finančni motiv, vendar pa, kot pravi predsednica, je ta šele na petem mestu.

Kalan Živčeceva je spregovorila tudi o zdravstvenih domovih, ki so organizacijska oblika z dolgoletno tradicijo. Vendar pa je po njenem mnenju sedanja oblika prostorske organiziranosti preživeta. Zakon o zdravstveni dejavnosti je sicer predvidel funkcije zdravstvenega doma, vendar je nepomembno kakšen je delovno - pravni status izvajalca, ki te funkcije opravlja, je dejala.

Koncesionarji pripravljeni na aktivno sodelovanje Predsednik Odbora za zasebno dejavnost Dean Klančič pa je poudaril, da podatki od leta 2006 kažejo, da so koncesionarji vložili v javni sistem zdravstvenega varstva okrog 60 milijonov evrov. Ob tem je pojasnil, da problematika javnega zdravstvenega varstva ni rezultat odhodov med zasebnike. Ti so po mnenju Klančiča le "razgalili težave, ki jih prej niso videli". Kot je dejal, "je dobro, da se stvari pokažejo in da se tako hitreje rešujejo. Pri tem pa so koncesionarji pripravljeni aktivno sodelovati."

Klančič je tudi opozoril, da je koncesija zaščita javnega zdravstvenega varstva. "Koncendent s koncesijo ščiti interese, ki jih ima v javnem zdravstvenem varstvu", je še dejal.

Zdravniška zbornica zagotavlja strokovni nadzor Kalan Živčeceva je o utemeljitvi računskega sodišča, da je odpovedal nadzorni mehanizem podeljevanja koncesij, poudarila, da je neustrezna. Kot je povedala, so koncesionarji eden najbolj nadzorovanih izvajalcev v zdravstveni dejavnosti. Zdravniška zbornica zagotavlja strokovni nadzor nad svetovanjem, ki temelji na izhodiščih, da morajo vsi zdravniki strokovno delati. Finančni nadzor opravlja ZZZS, upravni pa ministrstvo za zdravje, tako da gre za popolnoma ločen nadzor, zato je po njenem mnenju sodišče sprejelo napačen sklep. Zbornica namreč opravlja nadzore popolnoma enakomerno, pri koncesionarjih pa so celo bolj kritični, je dodala.

O razlikah pri plačevanju dežurstev, pri katerih naj bi bil koncesionar plačan več, je Klančič dejal, da gre za pogajanja med nosilcem dejavnosti in neposrednim izvajalcem, ki delo opravlja. "Gre tudi za vprašanje, koliko bo nosilec, ki sredstva prejme, na komu prihranil", je še poudaril Klančič.

Ne spreglejte