Ponedeljek, 30. 9. 2013, 14.29
9 let, 3 mesece
Zdravila za želodec bodo od jutri doplačilna (video)

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je doplačilo za terapevtska zdravila uvedel z namenom varčevanja – gre za od 5 do 15 odstotkov prihranka pri denarju, ki je namenjen zdravilom, je pojasnil generalni direktor Samo Fakin. Uvedba bo tako na letni ravni zagotovila približno dva milijona evrov prihrankov – približno 90 odstotkov bodo prihranile zavarovalnice, kjer zavarovanci vplačujejo dodatno zdravstveno zavarovanje, preostalo pa ZZZS.
Za prvo skupino, to so zdravila za zdravljenje želodčnih bolezni oziroma zaviralci protonske črpalke, bo v lekarnah treba doplačati od oktobra dalje. Vendar pa na ZZZS pričakujejo, da bodo cene zdravil padle in bodo tako morebitna doplačila vendarle bolj izjema kot pravilo.
ZZZS nato z razmikom slabih dveh mesecev načrtuje uvedbo doplačil še za zdravila krvnega tlaka in holesterola, medtem ko dogovori o doplačilih za kontracepcijo še potekajo.
Kakšen je postopek?
V vsaki skupini bodo na ZZZS določili najvišjo ceno, ki jo bo krila zdravstvena blagajna, če bo zdravilo, ki bi ga bolnik želel jemati, dražje, bo moral razliko doplačati sam. Vendar na bolnikovo željo v lekarni zdravila ne bodo zamenjali. Če bo bolnik želel uživati cenejša zdravila, mu bo moral tega po pogovoru z osebnim zdravnikom ta tega tudi predpisati.
Zdravnik sicer ima možnost na recept pripisati, da bolniku zdravila ni treba doplačati. Gre za primere, ko ima morebitno drugo predpisano zdravilo na bolnika negativne stranske učinke.
Lahko pričakujemo gnečo in nejevoljo?
Predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktik.Um Igor Muževič nam je pojasnil, da pri uvedbi doplačila za prvo skupino terapevtskih zdravil večjih posebnosti ne pričakujejo, saj niso tako pogosto v uporabi. Vsekakor pa bo zgodba drugačna, ko bodo doplačila uvedena za zdravila za pritisk in kontracepcijo, saj so po Muženičevih besedah družinski zdravniki že zdaj obremenjeni. Če se bodo pokazale dodatne nejasnosti in želje po zamenjavi zdravil, pa bo to še dodatna obremenitev, zato doplačila, ki jih uvaja ZZZS, označuje za neresen ukrep.
Sicer pa so v sindikatu družinskih zdravnikov sprejeli sklep, da za zdaj bolnikom zdravil ne bodo menjali, razen v primerih socialne stiske ali pa zaradi strokovno utemeljenih razlogov. Bolnike bodo po dodatna pojasnila napotili na ZZZS.
Težave tudi v lekarnah
Tudi v Lekarniški zbornici Slovenije opozarjajo na dodatne obremenitve, saj bodo farmacevti potrebovali več časa za paciente, ki bodo potrebovali zdravila iz terapevtskih skupin. Ocenjujejo namreč, da bodo ti bolniki želeli pridobiti čim več informacij. Prav tako pa se bo dogajalo, da bodo farmacevti morali bolnike napotiti nazaj k osebnemu zdravniku po nov recept.