Premierka Alenka Bratušek bo zahtevo za glasovanje o zaupnici v državni zbor poslala predvidoma v ponedeljek, vezala pa jo bo na spremembo proračuna za leto 2014, so nam potrdili v njenem kabinetu.
Po poslovniku državnega zbora mora premierka zahtevo, naj parlament glasuje o zaupnici vladi, pisno poslati predsedniku državnega zbora. O zaupnici lahko poslanci glasujejo najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po vložitvi zahteve, proračunska izredna seja državnega zbora pa se začne v ponedeljek, torej glasovanja o zaupnici pred sredo ne bo.
Zaupnica tik pred glasovanjem
Bratuškova bi sicer lahko z zahtevo o zaupnici počakala, saj ji poslovnik DZ daje še eno možnost. Predsednik vlade lahko namreč vprašanje zaupnice postavi tudi na seji državnega zbora, in sicer neposredno pred glasovanjem o dokumentu, na katerega je vezana zaupnica.
Nepremičninska zaupnica ad acta
Poslanci bodo na seji med drugim odločali o rebalansu proračuna za leto 2014, o proračunu za leto 2015 in o davku na nepremičnine. Predvsem v času "nepremičninske krize" v koaliciji, ki jo je sprožil predsednik DeSUS Karl Erjavec, so mediji ugibali, ali bo Bratuškova zaupnico vezala na nepremičninski zakon. To zdaj ni več na dnevnem redu, očitno zaradi uskladitve med koalicijskimi partnerji.
Dovolj je že 24 poslancev
Ker je za sprejem proračuna, na katerega je vezana zaupnica, potrebna večina prisotnih poslancev, bo Bratuškova zaupnico dobila, če bo proračun sprejet s takšno večino. Teoretično bi zadostovalo le 24 glasov od 46 poslancev, kolikor jih mora biti prisotnih za veljavno glasovanje. Če bi bilo prisotnih vseh 90 poslancev, pa bi Bratuškova potrebovala tako imenovano absolutno večino, torej 46 glasov.
Vstajniška zaupnica in zaupnica za ohranitev oblasti
Glede na vse dozdajšnje napovedi ni pričakovati, da proračun ne bi bil izglasovan, saj bi s tem padla vlada Bratuškove, ki je na čelu ministrskega zbora slabih osem mesecev, od 20. marca. Nekdanja poslanka Pozitivne Slovenije je sicer glasovanje o zaupnici napovedala že pred izvolitvijo, takoj po imenovanju vlade pa je ponovila, da bo šla v parlament po zaupnico čez eno leto. Takrat je bila sicer ta obljuba izrečena v "vstajniškem kontekstu" nezaupanja v politično elito, zdaj pa je ta poteza bolj namenjena utrjevanju Bratuškove na oblasti.
Znanstveno-fantastična zaupnica
Če bi se v parlamentu slučajno kaj zalomilo, ima Bratuškova še eno možnost. V primeru izglasovane nezaupnice lahko namreč predsednik vlade zahteva ponovno glasovanje o zaupnici. "Če je bilo prvo glasovanje o zaupnici povezano s sprejemom zakona ali druge odločitve v državnem zboru, ponovno glasovanje o zaupnici ne spremeni že sprejete odločitve," piše v poslovniku. To pomeni, da bi proračun padel, Bratuškova bi bila lahko še enkrat izvoljena, v nasprotnem primeru pa bi stekel postopek, ki bi lahko pripeljal do predčasnih volitev. A to je že scenarij, ki spada v politično znanstveno fantastiko.