Petek, 23. 8. 2013, 15.20
9 let
Zakaj v petek zvečer namesto alkohola naročimo sok

Po zadnjih dostopnih podatkih ministrstva za zdravje je v Sloveniji več kot tretjina odraslih moških in približno deset odstotkov odraslih žensk t. i. rizičnih pivcev ter približno od 10 do 15 odstotkov odraslih alkoholikov. Sicer pa visoka poraba alkohola predstavlja problem že vrsto let, saj je pitje alkohola del slovenske kulture. Alkohol je pri nas sicer še vedno drugi najpomembnejši dejavnik tveganja za prezgodnjo smrt in invalidnost ter peti najpomembnejši dejavnik za umrljivost.
Uživanje alkohola pri otrocih in mladostnikih ima lahko škodljive zdravstvene in socialne posledice, kot so na primer zastrupitve, prometne in druge nezgode, nasilje, samomori, težave v šoli, tvegano spolno vedenje …
Kot zanimivost – prve organizacije abstinentov so na Slovenskem obstajale že konec 19. stoletja.
Večina držav EU je v zadnjih desetletjih oblikovala in uveljavila pristop oblikovanja celovite alkoholne politike. Med ukrepi so tako omejevanje dostopnosti do alkohola (starostno, časovno in lokacijsko), obdavčitev alkohola v obliki DDV in trošarin, omejitve pri oglaševanju, omejitve glede pitja alkohola in vožnje, preventivne akcije ter ozaveščanje prebivalstva o tveganem pitju in potencialnih škodljivih učinkih alkohola ter zdravljenje odvisnosti od alkohola.