Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
31. 10. 2012,
10.23

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 31. 10. 2012, 10.23

9 let, 2 meseca

Zahteva Jankovićeve Pozitivne Slovenije je pogubna za državo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Sinoči, malo pred polnočjo, je opozicija vložila zahtevo za referendum o slabi banki in državnem holdingu. Za Planet Siol.net so zahtevo komentirali Matej Lahovnik, Andraž Grahek in Petra Sovdat.

Matej Lahovnik, ekonomist: "Gre za vprašanja, ki ne spadajo na referendum. Referendumi so zadnja stvar, ki jo Slovenija v teh težkih kriznih razmerah potrebuje, in žalostno je, da tega ni uvidela opozicija in da so politični prestiž postavili pred interese države. To je jasno sporočilo tujini, da bo predvsem opozicija storila vse, da Slovenijo potisne v politično blokado. Gre za slabo sporočilo, saj si je Slovenija, glede na zadnje zahtevane donose na obveznice na finančnih trgih, spet začela pridobivati kredibilnost. Ta kredibilnost je s tem omajana, saj je to znamenje, da v Sloveniji ni dovolj enotnosti glede nujnih ukrepov izhoda iz krize. V opoziciji bi se morali zavedati, da je kapital plaha ptica in da ga bodo na ta način odvrnili od Slovenije."

Petra Sovdat, finančna komentatorka poslovnega dnevnika Finance: "SDH in slaba banka nista najboljši rešitvi naših težav. Holding nadaljuje prakso političnega upravljanja gospodarstva, namesto da bi se država čim prej umaknila iz tega. Ena od hitrih rešitev je outsourcanje upravljanja premoženja, kar je predvideval prvi predlog zakona, po tem pa ga je vlada umaknila. Druga je privatizacija, ki se kljub obljubam tudi ne dogaja. S slabo banko smo zamudili. Najboljša rešitev bi bila privatizacija bank. Opozicijska vložitev zahteve za referendum o obeh zadevah pa je še najslabša. Bonitetna hiša Standard & Poor's je že opozorila, da nam je bonitetno oceno države znižala zaradi političnih zdrah, ker se politiki ne morejo dogovoriti o nobeni reformi. Tuji investitorji bodo spremljali tudi referendume, ki se običajno v Sloveniji prelevijo v nove volitve. Ki so za vse vlade v krizah usodne. Ne verjamem, da je opozicija pripravljena na to, da prevzame vodenje države, temveč le kaže mišice in ne razmišlja o posledicah. Z razpisom in verjetnim padcem referendumov smo najbližje točki prihoda trojke. Po drugi strani pa to ni slabo, vsaj sodeč po izkušnjah iz Italije in Grčije. Predkrizne 'elite' je trojka počistila. Naj očisti še Slovenijo."

Andraž Grahek, ekonomist: "Če je opozicija včasih prikrito rušila, zdaj to počne odkrito. Ko je že kazalo, da smo prebrodili nekatere zadeve, se zdaj kaže, da jih nismo. Pobuda za razpis referenduma, ki jo je zdaj vložila opozicija, je ne glede na to, da imata zakona o slabi banki in holdingu določene pomanjkljivosti, zelo slabo znamenje za zunanje opazovalce."

Ne spreglejte