Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Ponedeljek,
3. 1. 2011,
15.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 3. 1. 2011, 15.13

9 let

Za prepoved referenduma o pokojninski reformi bo ključna argumentacija

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slabo je, da ustavno sodišče v ustavi in zakonodaji nima nobenih konkretnih opornih točk za presojo o nameri parlamentarne večine, da bi sodišču predlagala prepoved referenduma o pokojninski reformi.

Ustavno sodišče mora v skladu z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi o takšni zahtevi odločiti v 30 dneh. Nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič opozarja, da bo imelo ustavno sodišče težko nalogo, saj je vse odvisno od njegove presoje. Zakon namreč določa le, da mora predlagatelj ustavne presoje zatrjevati, da bi lahko z zavrnitvijo zakona prišlo do protiustavnih posledic, medtem ko ustava in zakonodaja nimata podrobnejših meril, v katerih primerih je možno prepovedati referendum.

Prepoved referenduma le v primeru katastrofalnih posledic Zato bo odločitev ustavnega sodišča odvisna predvsem od argumentacije obeh strani, ocenjuje Ribičič. "Če bodo predlagatelji referenduma zastopali stališče, da na splošno nasprotujejo pokojninski reformi, potem je možno ugotoviti protiustavne posledice zavrnitve zakona. Če pa bodo načeloma za reformo, a za njeno drugačno izpeljavo, bo odločitev o morebitni protiustavnosti zahtevnejša."

Po drugi strani bo imela parlamentarna večina na ustavnem sodišču veliko manj možnosti, če bo argumentirala, da bo zavrnitev pokojninske reforme pripeljala do finančnih težav, saj to ne more biti resna podlaga za prepoved referenduma. "Morali bi argumentirano pokazati, da bi to vodilo do katastrofalnih posledic za proračun, za delovanje države in za uresničitev socialnih pravic," meni Ribičič. Ustava namreč določa, da je Slovenija socialna država, poleg tega je v ustavi od leta 2004 določeno, da imajo državljani pod pogoji, določenih z zakonom, pravico do socialne varnosti, vključno s pokojnino.

Nujne so spremembe ustave in zakonov Ribičič meni, da bi bilo treba spremeniti ustavo in zakonodajo v smeri, da glede določenih vprašanj referendum ne bi bil možen. "Sedaj je vse odvisno od ustavnega sodišča in to ni dobro. Gotovo ni možno imeti referenduma o pravicah manjšin, o temeljnih ustavnih vrednotah in o finančnih obveznostih države. Če vprašate ljudi, ali so za smrtno kazen, proti davkom ali pa proti pravicam italijanske manjšine, bi lahko odločitev državljanov na referendumu vodila do protiustavnih posledic."

Po drugi strani pa Ribičič opozarja, da so pretekle odločitve ustavnega sodišča pravici do referenduma dale veliko težo, zato so spremembe ustave in zakonodaje v smeri podrobnejše ureditve še toliko bolj potrebne.

Ne spreglejte