Ponedeljek, 3. 1. 2011, 15.13
9 let
Za prepoved referenduma o pokojninski reformi bo ključna argumentacija

Ustavno sodišče mora v skladu z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi o takšni zahtevi odločiti v 30 dneh. Nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič opozarja, da bo imelo ustavno sodišče težko nalogo, saj je vse odvisno od njegove presoje. Zakon namreč določa le, da mora predlagatelj ustavne presoje zatrjevati, da bi lahko z zavrnitvijo zakona prišlo do protiustavnih posledic, medtem ko ustava in zakonodaja nimata podrobnejših meril, v katerih primerih je možno prepovedati referendum.
Po drugi strani bo imela parlamentarna večina na ustavnem sodišču veliko manj možnosti, če bo argumentirala, da bo zavrnitev pokojninske reforme pripeljala do finančnih težav, saj to ne more biti resna podlaga za prepoved referenduma. "Morali bi argumentirano pokazati, da bi to vodilo do katastrofalnih posledic za proračun, za delovanje države in za uresničitev socialnih pravic," meni Ribičič. Ustava namreč določa, da je Slovenija socialna država, poleg tega je v ustavi od leta 2004 določeno, da imajo državljani pod pogoji, določenih z zakonom, pravico do socialne varnosti, vključno s pokojnino.
Po drugi strani pa Ribičič opozarja, da so pretekle odločitve ustavnega sodišča pravici do referenduma dale veliko težo, zato so spremembe ustave in zakonodaje v smeri podrobnejše ureditve še toliko bolj potrebne.