Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 9. 2013,
16.03

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 9. 2013, 16.03

9 let

Vsak konec tedna zaradi alkohola na urgenci vsaj en mladostnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Če potrebujete zdravniško pomoč, ker ste zaužili preveč alkohola, vas to lahko stane do 150 evrov.

Začela se je šola, začelo se je Evropsko prvenstvo v košarki … Priložnosti za zabavo je dovolj. A pozor: če nekdo spije preveč alkohola in potrebuje zdravniško pomoč, se lahko zgodi, da bo za storitev moral plačati. Primer alkoholiziranega navijača: čeprav imajo tuji navijači na primer urejeno evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, morebitno zdravniško treznjenje te storitve ne pokriva.

Primer alkoholiziranega mladostnika: če zdravnik postavi diagnozo, da gre za zastrupitev, zdravniška oskrba ni plačljiva. Če je diagnoza alkoholni opoj, morajo strošek zdravljenja poravnati zakoniti skrbniki.

Zastrupitve z alkoholom vse leto Povodi za sprejem v bolnišnico zaradi zastrupitve z alkoholom so lahko huda motnja zavesti, poškodba ali sum na poškodbo glave ter zapleti zastrupitve, kot so aspiracijska pljučnica, vnetje trebušne slinavke, krvavitev iz prebavne cevi, podhladitev in spolna zloraba.

Telo vsakega posameznika se na alkohol odziva drugače. Koliko promilov grama alkohola bo v naši krvi, je odvisno od telesne teže, spola, vrste alkoholne pijače, od tega, kaj smo jedli pred ali med pitjem, hitrosti pitja alkohola, od dneva.

Posebej nevarno pa je lahko mešanje alkohola z energijskimi pijačami, saj v tem primeru občutimo manj pijanosti in utrujenosti, ne čutimo glavobola, mislimo, da smo trezni, vendar ni tako

Kako zmanjšati število opitih? Dražje storitve? Na ministrstvu za zdravje so prepričani, da še dražja storitev za zmanjšanje tvegane in škodljive rabe alkohola med Slovenci ne bi zadostovala, ampak je potrebno usklajeno prizadevanje države, stroke in civilne družbe ter povezava le teh v celovito alkoholno politiko.

Sicer so po njihovih besedah določeni ukrepi že bili sprejeti – omejevanje porabe alkohola, preprečevanje uporabe alkohola na delovnem mestu ter preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola. Nekatere občine že ukrepajo, da bi spremenile odnosa do alkohola. V devetih slovenskih občinah – Kranjska Gora, Vransko, Ptuj, Jesenice, Velenje, Žirovnica, Poljčane, Krško in Kranj – so v preteklih dveh letih v okviru odlokov o javnem redu in miru prepovedali pitje oziroma opijanje na javnih mestih, ki niso namenjena gostinski dejavnosti.

Bolj stroga zakonodaja Svetovna zdravstvena organizacija kot najbolj učinkovite ukrepe priporoča zvišanje cen alkoholnih pijač, prepoved oglaševanja in zmanjšanje dostopnosti do alkohola.

V Sloveniji je glede omejevanja večine vidikov dostopnosti do alkohola že leta 2003 uvedena starostna omejitev 18 let za nakup alkohola, omejene so ure prodaje in mesta prodaje alkoholnih pijač. Tudi na področju cenovne politike bi bili potrebni dodatni ukrepi, saj so cene alkoholnih pijač v Sloveniji med najnižjimi v Evropi.

Ne spreglejte