Četrtek, 3. 2. 2011, 16.12
9 let
Vladni zakon bo arhive SDV zaprl za več kot leto dni

Čeprav se na prvi pogled zdi, da je zaprtje arhivov SDV le v interesu levice, ki je po nekajletni javni dostopnosti nenadoma ugotovila, da bi lahko arhivska gradiva ogrozila varnost države ter njene zunanjepolitične ali gospodarske interese, pa vse vendarle ni tako preprosto. Vlada Janeza Janše je namreč leta 2006 sprejela zakon, ki je omogočil popolno odprtje arhiva. Vsaj od leta 2007, ko je razrešila direktorja Sove Iztoka Podbregarja, pa je imela tudi ključne vzvode za to, da bi lahko arhive s Sove prenesla na Arhiv RS. Zakaj se to ni zgodilo, v SDS niso prepričljivo pojasnili. Poglejmo argumentacije, ki so se zadnje dni pojavile v javnosti.
Ne drži.
Novela zakona namreč določa, da petčlansko komisijo predlaga komisija za nadzor nad varnostnimi in obveščevalnimi službami, v katerih ima večino opozicija. Toda dokončno bo o sestavi komisije odločal državni zbor, kjer pa ima večino koalicija. To pomeni, da se bosta morala opozicija in koalicija o sestavi komisije dogovoriti, kar ni nujno slabo, saj bo treba sklepati kompromise.
Koalicija bo v komisiji za arhive močnejša Je pa res, da bo imela koalicija v komisiji, ki odloča z večino glasov, vseeno prevlado. Člana komisije sta namreč predstavnika Sove in državnega arhiva (direktorja obeh institucij imenuje vlada), med preostalimi tremi člani komisije iz vrst strokovnjakov pa bo gotovo vsaj eden bolj naklonjen vladajoči koaliciji.
Možen scenarij koalicije je blokada pri imenovanju komisije Druga možnost je, da bo prišlo do blokade pri imenovanju komisije, ker se opozicija in koalicija ne bosta dogovorili o sestavi komisije. V tem primeru novela zakona določa, da so nedostopna vsa gradiva s področij obveščevalne ali protiobveščevalne dejavnosti države, ki so nastala pred konstituiranjem slovenske skupščine 17. maja 1990. Izjema so gradiva, ki se nanašajo na notranjo dejavnost obveščevalnih in protiobveščevalnih služb.
Zato so utemeljene trditve opozicije, da bo del arhiva SDV vsaj nekaj časa popolnoma zaprt, vsaj do ustanovitve komisije, ki pa ima nato še leto dni časa za odločitev. Novela zakona namreč določa, da nedostopno gradivo s področij obveščevalne ali protiobveščevalne dejavnosti iz časov SDV določi državni arhiv na predlog Sove, petčlanska komisija pa mora k temu podati obvezno soglasje. Soglasje mora dati najkasneje v letu dni. Arhiv ima nato še 30 dni, da omenjeno gradivo ustrezno označi.
Drži.
V SDS na to vprašanje Žumra o prenosu gradiva na državni arhiv v svojem sporočilu za javnost niso odgovorili. V sporočilu piše, da je vlada leta 2007 sprejela uredbo, s katero je uredila prenos arhivov nekdanje SDV na Arhiv RS. Sprejeta je bila z namenom odprave nezakonitega zadrževanja arhivov na Sovi.
V sporočilu piše: "Vlada je privolila, da gradivo do predaje deloma hranijo na sedežu Sove, vendar samo kot fizični, dislocirani lokaciji Arhiva Slovenije. Zahtevan je bil dvojni sistem varovanja prostora, da Sova po prostem preudarku ne bi več samostojno dostopala do tega gradiva, ampak samo ob prisotnosti pristojnih oseb Arhiva RS. Pravo vprašanje te uredbe je kvečjemu, zakaj ni bila izpeljana in arhivi dokončno predani Arhivu RS."