Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
2. 7. 2009,
16.58

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Četrtek, 2. 7. 2009, 16.58

8 let

Vlada ne podpira nadaljnjega procesa ustanavljanja občin

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Vlada je sprejela mnenje o predlogih za ustanovitev desetih novih občin in sklenila, da nadaljnjega procesa ustanavljanja občin oziroma njihovega drobljenja ne podpira.

Prav tako ne podpira desetih predlogov za ustanovitev mestnih občin, saj za to ne izpolnjujejo pogojev.

Državni zbor je namreč v postopku za ustanovitev občin posredoval vladi več vloženih predlogov za ustanovitev novih občin. Ti se nanašajo na predlog za razdelitev sedanje Mestne občine Koper in ustanovitev novih občin Mestne občine Koper, občine Dekani, občine Škofije-Hrvatini in Občine Marezige-Šmarje ter za ustanovitev novih občin Mirna, Zgornja Polskava, Fram, Breg-Turnišče, Dobrova in Loče.

Glede na podatke o izpolnjevanju zakonskih pogojev za ustanovitev novih občin izpolnjujejo pogoje za ustanovitev nove občine območja predlaganih občin Dekani, Škofije-Hrvatini, Marezige-Šmarje, Mirna, Fram in Loče ter Mestna občina Koper. Pogojev pa ne izpolnjujejo območja občin Zgornja Polskava, Breg-Turnišče in Dobrova.

Upoštevano je stališče ustavnega sodišča

Vlada je pri oblikovanju mnenja o predlogih za ustanovitev novih občin upoštevala stališče ustavnega sodišča, da je število prebivalcev pomemben element lokalne skupnosti, ker mora omogočati izvajanje lokalne samouprave ter da občina s premajhnim številom prebivalcev ne more zagotoviti učinkovitega izvajanja javnih nalog lokalnega pomena.

Vlada tudi meni, da je pri ustanavljanju občin treba upoštevati vse tiste kriterije in pogoje, ki opredeljujejo njeno sposobnost zagotavljanja uresničevanja potreb in interesov lokalne skupnosti in izvrševanje z zakonom določenih izvirnih nalog občine. V vladi so prepričani, da bi nastanek še večjega števila razvojno šibkih novih občin povzročil slabitev ekonomske in finančne moči obstoječih občin, kar bi z javno-finančnega stališča pomenilo dodatno javno-finančno obremenitev.

"Z novim drobljenjem območij občin se bo situacija še poslabševala"

Vlada v mnenju še opozarja, da je dolgotrajni proces uvajanja novega sistema lokalne samouprave pripeljal do velikega števila občin, ki se med seboj zelo razlikujejo po sposobnostih uresničevanja z ustavo in zakonom urejenega sistema lokalne samouprave. Pri tem vlada ocenjuje, da velik del občin, predvsem pa tiste, ki ne izpolnjujejo niti temeljnega prebivalstvenega kriterija in nimajo 5.000 prebivalcev, niso sposobne uresničevati svojih nalog v skladu z načeli funkcionalne in finančne avtonomije.

"Z novim drobljenjem območij občin se bo situacija še poslabševala, zato je ta proces treba končati, tako z napovedanimi spremembami zakona o lokalni samoupravi kot tudi s ponovno oceno ustreznosti upravnih ravni za upravljanje javnih nalog z vidika subsidiarnosti," je zapisano v mnenju vlade.

Vlada je na današnji seji sprejela tudi mnenje o predlogih za ustanovitev mestnih občin Brežice, Domžale, Idrija, Jesenice, Kamnik, Krško, Piran, Radovljica, Ravne na Koroškem in Škofja Loka in ugotovila, da nobena ne izpolnjujejo pogojev za ustanovitev. Nobena občina namreč nima zahtevanih 20.000 prebivalcev in 15.000 delovnih mest.

Ne spreglejte