Iz proračunske rezerve bo vlada za agregate namenila nekaj več kot 300.000 evrov, napoveduje obrambni minister Roman Jakič. Zaradi nevarnih razmer morajo nekatere prostovoljce odklanjati.
Pred sejo vlade, ki obravnava razmere zaradi ledene ujme, je Jakič dejal, da bo lahko civilna zaščita kupila manjše agregate. Ti bodo nujno potrebni za oddaljene kmetije, ki potrebujejo električno energijo. Kupili bodo tudi protipoplavne vreče.
Pomoč iz tujine kot leta 2012
Vlada bo obravnavala tudi razmere v železniškem prometu, saj številni vlaki in kontejnerji iz Luke Koper ne morejo na pot, kar povzroča gospodarsko škodo. "Govorili bomo tudi o mednarodni denarni pomoči in ministra za finance pooblastili, da začne pogovore. Tudi leta 2012 smo ob poplavah zaprosili zanjo. Predpogoj za to je ocena škode, o kateri še ne govorimo, ker bomo podatke začeli zbirati šele zdaj. Do zdaj je bilo prednostna naloga reševanje in varnost ljudi," je dejal Jakič.
Konec tedna manj prostovoljcev
Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je dejal, da imajo na terenu še vedno veliko ljudi, vključno s 500 vojaki. "Upam, da bo danes vreme dopuščalo čim več dela. Mislim,da se bodo stvari počasi izboljševale. Najhujše je z oskrbo z električno energijo, nič manj hujše ni z železnicami in drugimi prometnimi povezavami. Vedno manj ljudi je brez električne energije. Ocenjujemo, da gasilcev in prostovoljnih struktur konec tedna ne bomo več potrebovali v takšnem obsegu."
Če niste usposobljeni, se ne javljajte kot prostovoljci
Šestan je dejal, da morajo odklanjati prostovoljce, če niso usposobljeni. "Razmere so nevarne, videli ste, da je včeraj umrl strokovnjak. Izrazil bi sožalje njegovim svojcem in elektropodjetju. Tudi reševalci in vojaki niso usposobljeni za vse, razmere so nevarne tudi za strokovnjake in gozdarje."
O škodi še ni mogoče govoriti, bo pa ogromna. Šestan je še dejal, da se vremenska napoved za konec tedna nekoliko izboljšuje, zato ne pričakuje dodatnih prevelikih težav.
Slaba volja ministra Jakiča?
Jakič je še enkrat poudaril, da je na terenu toliko vojakov, kolikor jih je na pobudo lokalnih skupnosti aktivirala civilna zaščita. "Včeraj sem bil slabe volje, ko sem poslušal enega od županov na televiziji. Del tistega, kar je povedal, ni res. Nekateri župani niso odreagirali, kot bi bilo treba. Mi pa ne moremo vsiljevati vojske, da gre pomagat."
Tisočletna škoda v gozdovih
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je dejal, da je škoda v gozdovih tisočletna. Takšne škode Slovenija ne pomni, bo pa presegla mejo 0,6 odstotka BDP, ki je pogoj za prošnjo za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada.
Več mesecev dela za sprostitev šest tisoč kilometrov
Gozdarji se bodo najprej lotili sanacije šest tisoč kilometrov poti, nato pa bodo odstranili najhuje poškodovana drevesa. To bo trajalo več mesecev. Židan je dejal, da bodo poskušali v treh mesecih pripraviti sanacijski program za gozdove, nato pa bodo poiskali različne finančne vire za odpravo škode. Pogovarjajo pa se že za nekatera izplačila občinam in o popravkih programa razvoja podeželja.