Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Četrtek,
11. 7. 2013,
16.49

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 7. 2013, 16.49

9 let

Virantu se mudi z zakonom, da ne bi prej padla vlada

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Ste kdaj dobili občutek, da ne vlada več vlada, ampak nekdo drug? Ne strici iz ozadja, ampak lobiji," sprašuje Nataša Pirc Musar.

Minister za notranje zadeve Gregor Virant je na javni obravnavi novele zakona o dostopu do informacij javnega značaja uvodoma povedal, da je minilo 10 let od uveljavitve zakona in da je bila njegova uvedba takrat prava majhna revolucija za preglednost javnega sektorja. Poudaril je, da so se številni takrat temu zakonu upirali, vendar so rešitve sčasoma sprejeli kot dobre.

"Vsaka preglednost zmanjšuje korupcijska tveganja" Poudaril je, da predlagana novela širi krog zavezancev za dostop do informacij javnega značaja na poslovne subjekte v neposredni ali posredni lasti države, občin ali javnih zavodov. Po Virantovih besedah je ta del gospodarstva treba odpreti, ob tem pa je dodal, da vsaka preglednost zmanjšuje korupcijska tveganja.

Minister je še dejal, da bi bilo najbolje, če bi šel zakon čim prej v proceduro, "da si slučajno kdo ne premisli, ali pa, če sem malo ciničen, ne pade kakšna vlada".

Nataša Pirc Musar je povedala, da že več let opozarja na pomanjkljivosti sedanjega zakona, zato je vesela, ker se je končno pojavil minister Virant, ki razume to problematiko.

"Ste kdaj dobili občutek, da ne vlada več vlada, ampak nekdo drug? Ne strici iz ozadja, ampak lobiji," je vprašala in ob tem poudarila, da je velika težava nastajanje poligona za sistemsko korupcijo na področjih, ki niso dovolj osvetljena z ustrezno zakonodajo.

"Zakon naj se izvaja tudi v praksi" Matej Kovačič iz Komisije za preprečevanje korupcije je pozdravil novelo zakona in pojasnil, da so v komisiji v preteklosti ugotovili izrazita korupcijska tveganja, nasprotja interesov in politično korupcijo na področju družb v javni lasti, ki sicer niso neposredni proračunski porabniki, vendar kljub temu upravljajo z velikimi vsotami denarja.

Predsednica društva Integriteta Simona Habič je opozorila, da že obstoječega zakona v praksi ne izvajamo dovolj dobro, zato se ji zdi poleg sprejetja novele pomembno predvsem to, da se bo tudi resnično izvajala.

Marko Milosavljevič s fakultete za družbene vede pa je zaskrbljen, ker smo potrebovali kar 10 let za uveljavitev zakona o dostopu do informacij javnega značaja in še nadaljnjih deset let za njegovo novelo, zato se boji, da bo za naslednji večji korak potrebnih še 10 let.

Ne spreglejte