Novi predsednik sveta Zbora za republiko, prejšnji minister za javno upravo Gregor Virant je v pogovoru za tednik Reporter zavrnil špekulacije, da naj bi iz Zbora za republiko naredil novo stranko.
Čeprav Virant po drugi strani priznava, da bi morda morali razmisliti tudi o pomladni stranki za urbana središča.
"Razmišljanj in ambicij o novi stranki ni"
Razmišljanj in ambicij o novi stranki v Zboru za republiko ni, je poudaril Virant. "Če bodo nekoč okoliščine drugačne, bomo morda razmišljali drugače, ne vem," je dodal.
Ponudba v pravem trenutku
Kot je pojasnil, je, ko je odložil ministrsko funkcijo in se začel počasi vračati v profesorske in svetovalne vode, razmišljal o tem, kako bi ohranil stik s politiko na "ljubiteljski ravni". Razmišljal je, da bi se včlanil v SDS in kandidiral za katero od funkcij v stranki. Prav tedaj pa se mu je oglasil Peter Jambrek in mu skupaj z Nikom Grafenauerjem ponudil, da prevzame vodenje sveta Zbora za republiko. Ta ponudba se mu je zdela pisana na kožo bolj kot delo v stranki.
"SDS bi imela resne težave, če bi jo Janša zapustil"
Na vprašanje, ali bi se v primeru, če bi se nekdanji premier umaknil z vodstva SDS, potegoval za njenega predsednika, Virant odgovarja, da o teh domnevah in hipotezah, ki so se pojavile v zadnjem času, ne razmišlja niti mu ni treba razmišljati, ker gre zgolj za ugibanja in špekulacije. Bila pa bi izjemna škoda, če bi se Janez Janša umaknil s položaja predsednika SDS. Ta trenutek se zdi, da je na tem mestu praktično nepogrešljiv in bi imela stranka resne težave, če bi jo zapustil, meni Virant.
"Če ne bo uspelo SDS, se ponuja prostor za novo stranko"
Ocenjuje, da je v pomladnem političnem prostoru, ki je naslednik Demosa in politike, ki je osamosvojila državo, nastal velik manevrski prostor. Po eni strani je prostor za stranko, ki bi pritegnila krščansko usmerjene volivce, ki so na zadnjih volitvah v veliki meri izostali. Drug neizkoriščen prostor so urbana središča, v katerih je pomladna opcija na zadnjih volitvah dosegla izrazito slab rezultat. "Nobenega razloga ni, da prebivalci mest ne bi volili pomladnih strank. Ta manevrski prostor bo moral nekdo zapolniti. Če to ne bo uspelo SDS, se morda ponuja prostor za novo stranko," ob tem pravi Virant.
Afera Patria je "gnusna zgodba"
Zanj je afera Patria "gnusna zgodba, saj gre za laži, podtikanja, obdolžitev brez kakršnega koli konkretnega dokaza, blatenja države v tujini, gre torej za izjemno umazano spletko". Na drugi strani pa so po njegovem imeli volivci veliko pomembnih informacij, tudi tistih, ki so jasno pokazale, da gre za obtoževanje brez dokazov. Kot ugotavlja, je bilo kristalno jasno, da je padla neka obtožba, za katero ne obstoji en samcat dokaz.
"Janša je bil potisnjen v defenzivo"
Po tej plati ni prepričan, ali je afera Patria škodila pri volilnem rezultatu SDS. Je pa res, da je bil Janša v predvolilnem času zaradi afere Patria potisnjen v defenzivo in da sta se morala on in celotna vlada ukvarjati s tem, medtem ko je politična konkurenca dobila manevrski prostor in zagon za svojo uveljavitev in močno predvolilno kampanjo.
Afera Patria se "lahko zmagovalcem vrne kot bumerang"
Sicer se mu zdi ocena, da bi zaradi razpleta afere Patria lahko zahtevali predčasne volitve, nekoliko pretirana. Zelo možno pa je, da bo razplet te afere vplival na rezultat na naslednjih volitvah. Če se bo izkazalo in ne dvomi, da se bo, da so bile obtožbe lažne, se utegne na naslednjih volitvah letošnjim zmagovalcem vse vrniti kot bumerang.
"Ne verjamem, da se bo Rupel včlanil v SD"
Virant je v pogovoru podrobneje pojasnil svojo izjavo o Dimitriju Ruplu ter izkušnje, ki jih je imel z njim kot minister. Med drugim je dejal, da je bila njegova izjava, da se bo Rupel včlanil v SD, ironična. V resnici ne verjame, da bo to res storil. Nenavadno pa po njegovem je, da zunanji minister, ki izgubi na volitvah, postane osebni svetovalec voditelja tiste opcije, ki je zmagala na volitvah in je njegovo delo ostro kritizirala.
Ponujeno mesto v kabinetu premiera Ropa z gnusom zavrnil
Tudi sam, je dodal, je imel izkušnje s ponudbami za ugodne položaje, ki bi ga nevtralizirale kot kritika oblasti. Ko se je znašel v konfliktu z ministrom Bohincem, mu je bilo ponujeno mesto v kabinetu predsednika vlade Toneta Ropa, ki bi bilo dobro plačano in z malo dela, kar pa je z gnusom zavrnil.