Sobota, 31. 3. 2012, 11.06
9 let, 2 meseca
Velikonočne pisanice in drsanke vse bolj značilnost Bele krajine

Na območju Metlike in Črnomlja se s to dejavnostjo več ali manj redno ukvarja vsaj pet izdelovalk, pisanice in drsanke pa vse bolj uvrščajo med značilnosti območja.
Kot je povedala izdelovalka pisanic Martina Vidic iz Rosalnic pri Metliki, je izdelavo podrobneje poznala njena mati, ki pa znanja ni prenesla na otroke. Sama se je s tehniko izdelave pisanic in drsank pred desetletjema seznanila pri znanki, ki je obiskala tovrstni tečaj, sčasoma pa je njeno navdušenje - potem ko je izgubila službo - preraslo v dopolnilno delo, s katerim se je poleg kmetijstva preživljala.
Zadnja leta na leto okrasi približno 250 jajc, lotila pa se je že različnih, od najmanjših jajčk turških kokoši do kokošjih, gosjih in nojevih jajc, ki po njenih besedah zahtevajo posebno tehniko obdelave. Nekaj jih je okrasila za velikonočno razstavo na Brezjah na Gorenjskem, je dejala.
Menila je še, da se ljudje, pa ne zgolj Belokranjci, vse bolj zanimajo za obe vrsti okrašenih jajc. Povpraševanje po pisanicah in drsankah se povečuje, nekatere izdelovalke pa na leto okrasijo tudi do dva tisoč jajc. Zanimanje za njihovo izdelavo raste tudi pri novih naraščajih, je še povedala Vidičeva.
V Beli krajini so sprva izdelovali le te, nato so med vojno zaradi pomanjkanja barvil začeli izdelovati drsanke. Jajca so kuhali v čebulnih olupkih, nato pa so v naneseno plast barve s topo konico vpraskali okras.
Ko se osušijo, prvoten vzorec z voskom dopolnijo in jajca skuhajo v črni tekstilni barvi. Ko se v vreli vodi vosek stali in odstopi, jih nežno obrišejo in suhe zloščijo s slanino ali oljem. Na koncu skozi luknjici v izpihanem jajcu vdenejo volneno nit in jo zavežejo.
Nekdaj so uporabljali le naravna barvila, čebulne olupke, češmin, hrastovo lubje in žafran. Za stare pisanice je značilen okras trikotnikov, kvadratov, črt, resic in krogov, po drugi svetovni vojni pa so ga začeli oblikovati svobodneje. Dodali so cvetove in podobno, večkrat tudi kratke verze. Danes je okras poljuden.