Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 10. 2012,
13.42

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 10. 2012, 13.42

9 let

Večina kršitev zaradi prekomerne količine nabranih gob

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Gobarjenje je za mnoge velika strast, a je ta povezana tudi z določenimi pravili, ki zadevajo količino in vrsto nabranih gob, pa tudi obnašanje v gozdu.

Dovoljeno količino nabranih gob določa Zakon o gozdovih, ki v svojem 43. členu piše, da posamezni obiskovalec gozda lahko v smislu rekreativnega nabiranja za lastne potrebe nabere dnevno največ dva kilograma gob, razen gob, ki jih je prepovedano nabirati na podlagi predpisa, ki ga ureja uredba o varstvu samoniklih gliv.

S to uredbo zavarujejo določene ogrožene prostoživeče vrste gliv, da bi ohranili ugodno stanje teh vrst, uredba pa določa tudi pravila ravnanja in poseben varstveni režim ogroženih prostoživečih vrst gliv. Prav tako pa tudi vrste gliv, zavarovane s to uredbo, ki so določene v prilogi in so sestavni del te uredbe (na tem seznamu je več kot 40 gob, med njimi na primer knežja mušnica ali karželj, vražji goban, kraljevi in težki goban, žlahtni dedek in druge).

Kršitve ugotavljajo predvsem okoljski in gozdarski inšpektorji Pristojnost nadzora nad to uredbo imajo poleg inšpektorjev za okolje tudi gozdarska inšpekcija in nadzorna služba za varstvo parkov in drugih naravnih znamenitosti. Poleg omenjenih nadzornih organov nadzor nad trgovanjem z gobami opravlja tržna inšpekcija, nad izvozom oziroma iznosom gob pa nadzor opravljata carinski organ in policija.

Nadzor je sezonsko in krajevno pogojen z obsegom rasti gob v določenem letu. Opravlja se kampanjsko, torej v času, ko gobe na nekem območju rastejo intenzivno, takrat organizirajo akcije in k sodelovanju povabijo tudi policijo. Število kršitev ni veliko, po mnenju gozdarske inšpekcije ima tak nadzor tudi preventivni namen ozaveščati javnost, da je treba tudi v gozdu spoštovati predpise, pojasnjujejo na ministrstvu za okolje in prostor.

Enajstkrat nadzor, osem opozoril, dve kazni V letu 2012 so gozdarski inšpektorji nadzorovali nabiranje samoniklih gliv 11-krat, od tega 56 ur med tednom in 20 ur ob koncih tedna, so nam povedali iz ministrstva za okolje in prostor. Gozdarski inšpektorji so izrekli osem opozoril in dva plačilna naloga, v vrednosti 418 evrov. Večina ukrepov se je nanašala na prekomerno količino nabranih gob.

Večina gobarjev iz tujine – "urbana legenda"? Kot konkreten primer inšpekcijskega nadzora na ministrstvu navajajo primer pretekle sobote, ko sta bili gozdarski inšpektorici na terenu zaradi prijave Občine Postojna na območju Predjame in Bukovja, kjer sta izrekli eno opozorilo. Trditev, da je večina nabiralcev iz sosednjih držav, se je spet izkazala za "urbano legendo", pravijo na ministrstvu za okolje in prostor. Med nadzorom sta inšpektorici na precej majhnem nadzorovanem območju opazili 34 avtomobilov. Od tega sta bila le dva s tujo registracijo.

Lani manj kršitev V primerjavi z lansko gobarsko sezono je bilo letos nekaj več kršitev, temu pa gre morda pripisati tudi dejstvo, da je bila lanska gobarska sezona precej slaba.

Zaradi prevelike količine nabranih gob in zaradi prenašanja gob v neprimerni embalaži v nasprotju z uredbo o varstvu samoniklih gliv, so namreč inšpektorji lani izrekli dve opozorili in en plačilni nalog.

Ne spreglejte