Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
24. 9. 2013,
14.54

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 9. 2013, 14.54

9 let

V vladi še neusklajeni glede interventnega zdravstvenega zakona

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Minister za zdravje Tomaž Gantar je za ta teden napovedal obravnavo novele zakona o zdravstvenem varstvu na vladi. V Državljanski listi pa pravijo, da ta še ni koalicijsko usklajen.

Minister za zdravje Tomaž Gantar je ob začetku septembrske seje v državnem zboru napovedal, da bo vlada še v tem tednu obravnavala predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju oziroma interventni zakon, ki med drugim viša prispevke samostojnim podjetnikom, kar je tudi bil povod za nesoglasja v koaliciji.

V ponedeljkovem pogovoru za javno televizijo je obravnavo na seji vlade potrdila tudi predsednica vlade Alenka Bratušek, ki je poudarila, da so se z Državljansko listo o tem vprašanju uskladili.

Vendar pa so nam v Državljanski listi povedali, da temu ni tako in da predloga ne bodo podprli, saj ne upošteva koalicijsko usklajenih rešitev. Kot pravijo, očitno minister z racionalizacijo in omejevanjem korupcije ni sposoben prikriti finančne luknje v zdravstvu, zato temu ne bodo dajali potuhe.

Spomnimo: Na ministrstvu za zdravje so predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju oziroma interventni zakon pripravili in v javno obravnavo poslali pred začetkom poletja. Minister Gantar na podlagi spremenjenega zakona (višji prispevki samostojnih podjetnikov, plačevanje prispevkov iz avtorskih in podjemnih pogodb, vplačevanje šestih odstotkov neprofesionalnih županov …) pričakuje okoli 50 milijonov evrov priliva.

Usklajevanja v koaliciji pa niso prinesla rešitve, največ nasprotovanj so izrazili v Državljanski listi. Med drugim so izpostavili problematiko dviga prispevnih stopenj za samostojne podjetnike. Konkretno: najnižja prispevna stopnja za obvezno zdravstveno zavarovanje samostojnih podjetnikov bi se dvignila s 105 na 132 evrov.

Zaradi prenosa evropske direktive o čezmejnem zdravstvenem varstvu v slovenski pravni red, kar naj bi storili z omenjenim zakonom, pa mora zakon kmalu v nadaljnjo obravnavo.

Ne spreglejte