Na Hrvaškem je izbruhnila afera zaradi objave registra vojnih veteranov in zlorab pri pridobivanju statusa veterana. Kako je s tem v Sloveniji?
Tudi v Sloveniji imamo evidence vojnih veteranov, ki jih vodi 58 upravnih enot. Gre za osebne podatke, zato tako kot na Hrvaškem evidence niso javno dostopne, so za SiOL povedali na ministrstvu za delo, ki vodi le statistiko števila upravičencev po zakonu o vojnih veteranih. Do konca marca je bilo v Sloveniji evidentiranih 56.168 veteranov vojne za Slovenijo.
Lažnih veteranov naj ne bi bilo
Na vprašanje, ali so od leta 1991 zabeležili kakšne zlorabe pri pridobivanju veteranskega statusa, na ministrstvu odgovarjajo, da zlorab ne beležijo. Podatke o zavrnjenih prošnjah za priznanje statusa vojnega veterana pa imajo upravne enote, še pojasnjujejo na ministrstvu.
Na Hrvaškem za objavo registra tudi predsednik Josipović
Na Hrvaškem si mediji, del javnosti in tudi predsednik republike Ivo Josipović za objavo registra prizadevajo, ker ocenjujejo, da obstaja veliko "lažnih veteranov", ki nikoli niso bili na fronti, zaradi veteranskega statusa pa imajo številne privilegije.
Osem pravic
V Sloveniji lahko veterani v skladu z zakonom o vojnih veteranih pridobijo osem pravic: veteranski dodatek, dodatek za pomoč in postrežbo, letni prejemek, zdravstveno varstvo, zdraviliško klimatsko zdravljenje, brezplačna vožnja, pogrebnina in priznanje pokojninske dobe.
Pogoj starost 50 let ali izguba delovnih zmožnosti
Veteran lahko te pravice po navedbah ministrstva pridobi, ko dopolni starost 50 let ali je pri njem nastala trajna popolna izguba delovne zmožnosti. Zakon o vojnih veteranih podrobneje določa, kdaj je posamezni vojni veteran - udeleženec vojne za Slovenijo upravičen do varstva po zakonu o vojnih veteranih oziroma do posamezne pravice.