Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Petek,
30. 5. 2014,
8.55

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 30. 5. 2014, 8.55

8 let, 8 mesecev

Uspeh Slovenije: arbitražno sodišče bo objavilo povzetek ustne obravnave

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ustna obravnava pred Stalnim arbitražnem sodiščem v Haagu glede meje med Slovenijo in Hrvaško bo potekala za zaprtimi vrati, po koncu pa bo sodišče javnosti predstavilo povzetek obravnave.

Slovenija si je sicer prizadevala, da bi bila ustna obravnava odprta za javnost, a je Hrvaška ta predlog zavrnila. Arbitražni sporazum, ki sta ga državi podpisali leta 2009, predvideva zaupnost in ustno obravnavo – ta bo potekala od 2. do 13. junija – za zaprtimi vrati. Če bi se državi sporazumeli o javnosti postopka, bi bilo, kot je poudarila hrvaška stran, treba spremeniti arbitražni sporazum.

Iz Stalnega arbitražnega sodišča v Haagu so pred začetkom ustne obravnave sporočili, da bodo po koncu javnosti posredovali povzetek ustne obravnave. Ta bo potekala v dveh krogih. Obe strani bosta imeli po tri dni, da arbitre prepričata s svojimi argumenti. Ustna obravnava se bo začela v ponedeljek ob 14.30 s predstavitvijo hrvaških argumentov. Hrvaška bo z argumentacijo nadaljevala še v torek od 9. do 13. ure ter nato še enkrat popoldne od 14.30 do 17. ure. Sreda bo prosta, v četrtek in petek pa bo s predstavitvijo v treh krogih v omenjenih časovnih terminih na vrsti Slovenija.

Krog se bo ponovil teden kasneje, takrat z odgovori obeh držav, na koncu pa bodo na vrsti še vprašanja arbitrov. Proces ustne obravnave naj bi se sklenil z zaključnimi besedami Slovenije. Taktično bi se to lahko izkazalo za prednost, saj Hrvaška ne bo imela več možnosti ugovorov.

Priložnost za krepitev argumentov Potem ko sta morali strani lani poslati memorandum in nato še protimemorandum (odgovor na memorandum nasprotne strani), na željo Slovenije pa še tretji odgovor, bo ustna obravnava verjetno še zadnja priložnost za predstavitev oziroma krepitev svojih argumentov, na podlagi katerih naj bi potem sodniki v skladu z določili sporazuma na podlagi mednarodnega prava, načela pravičnosti in dobrih medsosedskih odnosov določili potek meje na morju in na kopnem, dostop Slovenije do odprtega morja in režim za uporabo pomorskih pasov.

Optimistično v Haag Slovenska ekipa – v Haag bo odpotovalo okoli 30 ljudi – je pred odhodom precej optimistična. Za en dan se ji bo v Haagu verjetno pridružil tudi zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Karl Erjavec (njegova hrvaška kolegica Vesna Pusić bo v Haagu prisotna prvi dan razprave). "Verjamem, da smo zelo dobro pripravljeni z argumentacijo in dokumenti ter pričakujemo pozitivno rešitev za slovenske interese," je pred odhodom povedala slovenska agentka Simona Drenik. Odločitev sodišča bo najverjetneje znana naslednje leto.

Hrvati prepričani v svoje argumente Podobno kot slovenska stran je optimistična tudi hrvaška. Hrvaška pripravljena in prepričana v moč svojih argumentov pričakuje začetek ustne razprave, je po poročanju hrvaških medijev dejala predstavnica hrvaškega zunanjega ministrstva.

Hrvaško ekipo v Haagu bosta vodili Maja Seršić, predstojnica katedre za mednarodno pravo na pravni fakulteti v Zagrebu, in sozastopnica Andreja Metelko – Zgombić, pomočnica ministrice za zunanje in evropske zadeve. Poleg njiju Hrvaško zastopajo še odvetniki in svetovalci James Crawford, Philippe Sands, Paul Reichler, Andrew Loewenstein, Zachary Douglas in Davor Vidas.

Ne spreglejte