Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
19. 1. 2009,
16.32

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 1. 2009, 16.32

9 let, 2 meseca

TVS: Po navedbah MZZ Hrvaška v pogajanjih z Natom ni uporabila spornih zemljevidov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na ministrstvu za zunanje zadeve so zatrdili, da dokumenti, ki jih je Hrvaška predložila za vstop v zvezo Nato, niso bili enaki kot tisti, ki jih je uporabila v pristopnih pogajanjih z EU.

TV Slovenija je hkrati poročala, da "natovski dokumenti" niso vsebovali spornih zemljevidov, ki bi prejudicirali mejo med Hrvaško in Slovenijo.

"Hrvaška je v tem procesu prilagodila del zakonodaje, ki je bistvena za izpolnjevanja obveznosti in izhaja iz članstva v Natu," so po navedbah TV Slovenija še sporočili z MZZ.

SLS zahteva, Jelinčič trdi ...

SLS je sicer izrazil zahtevo, naj se odbor DZ za zunanjo politiko seznani z vsemi dokumenti, ki jih je sosednja država podala v postopku pogajanj za pristop k Severnoatlantskemu zavezništvu. Poslanci oziroma pristojni parlamentarni odbor se morajo po mnenju poslanske skupine SLS prepričati, da v postopku pogajanj z zvezo Nato Hrvaška ni uporabila kakršnihkoli dokumentov, v katerih bi prejudicirala mejo med Slovenijo in Hrvaško.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je že v četrtkovem soočenju predsednikov parlamentarnih strank na POP TV dejal, da so bili dokumenti, ki jih je Hrvaška predložila za vstop v Nato v veliki meri enaki kot tisti, ki jih je Hrvaška predložila v pogajanjih za vstop v EU.

Koalicija je za ratifikacijo pristopnega protokola Hrvaške k zvezi Nato

Tako SNS in SLS tudi predlagata odlog ratifikacije pristopnega protokola Hrvaške k zvezi Nato, glasovanje o kateri je predvideno za redno januarsko sejo državnega zbora, ki se bo pričela v ponedeljek.

Prvaki koalicijskih strank so se medtem po poročanju TV Slovenija dogovorili, da bodo vsi poslanci njihovih strank glasovali za ratifikacijo omenjenega protokola.

Poslanska skupina SDS o vstopu Hrvaške v zvezo Nato še ni razpravljala. Predsednik stranke Janez Janša pa je minuli teden poudaril, da osebno vstopanja Hrvaške v EU in Nato ne povezuje ter ne vidi nobene točke, na kateri Hrvaška ne bi izpolnila pogojev za članstvo v Natu.

Mesić: Hrvaška se ne more odreči dokumentom, s katerimi dokazuje svoj prav

Hrvaški predsednik Stipe Mesić pa je v pogovoru za hrvaški radio izjavil, da se Hrvaška ne more odreči dokumentom, s katerimi bi v primeru arbitraže o meji med Slovenijo in Hrvaško dokazovala svoj prav. Kot eno od možnih rešitev za trenutno pat pozicijo med Slovenijo in Hrvaško je znova omenil tudi zamrznitev spora o meji za določen čas.

"Naj se glede tega sprejme odločitev, ne pa da Hrvaška na vsak način sprejme odločitev, s katero bo odstopila od dokazov, s katerimi dokazuje dejstva, ki govorijo v prid našim stališčem. Kaj nam bo arbitraža, če se vnaprej odrečemo dokazov, kar se o nas tudi pričakuje," je v radijski oddaji S predsednikom ob kavi dejal Mesić.

Mesić: Nujna in ključna je načelnost

Obenem je hrvaški predsednik zatrdil, da je v hrvaško-slovenskih odnosih nujna in ključna načelnost. "Politika mora biti načelna in predvsem male države morajo voditi načelno politiko," je rekel Mesić in ponovil, da Hrvaška nerešenega vprašanja meje ni problematizirala ob slovenskem vstopanju v EU. "Z ničemer nismo oporekali vstopu Slovenije v EU. Naš cilj je bil, da v unijo vstopi čim prej," je dejal.

Ponovil je, da je zaradi tega, ker državi različno tolmačita sklepe Badinterjeve komisije, da so meje republik nekdanje Jugoslavije postale meje novonastalih držav, jasno, da "mora v sporu presoditi nekdo tretji".

"To naj sedaj stori Meddržavno sodišče," je zatrdil Mesić in vnaprej obljubil, da bo Hrvaška sprejela "vsako odločitev tega sodišča". "Če bo to rekla tudi Slovenija, ki je članica EU in zveze Nato, in če ona tudi verjame tej mednarodni instituciji, potem nimamo nikakršnega spora in lahko gremo naprej," je dodal hrvaški predsednik.

Hrvaška: Zemljevid Agencije RS za okolje in prostor "nekorekten" Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je zemljevid Slovenije, ki je objavljen na spletni strani Agencije RS za okolje (Arso), danes označilo za "nekorekten" in "pravno neutemeljen". Meje, ki jih je v atlasu okolja začrtal Arso, namreč po njihovih navedbah celoten Piranski zaliv prikazujejo znotraj Slovenije.

Kot so še dodali, "na takšen način zarisana mejna črta na morju in določene točke na kopnem še enkrat pričajo o tem, kako se razlikujejo medsebojna stališča glede vprašanja meje med državama". To po njihovem tudi jasno kaže na to, da je pravi način za reševanje tega odprtega vprašanja predaja primera Meddržavnemu sodišču v Haagu.

Spomnimo: Slovenija je na pristopni konferenci Hrvaške z EU 19. decembra lani uveljavila zadržke pri enajstih pogajalskih poglavjih. Pri sedmih se je za to odločila, ker Hrvaška po njenem prepričanju v priloženi dokumentaciji posredno ali neposredno prejudicira mejo, pri štirih pa uveljavlja še druge vsebinske zadržke. Hrvaška je tako v pristopnih pogajanjih z EU odprla le eno in zaprla tri poglavja. Če bi bili zadržki Slovenije odpravljeni, bi jih odprla največ devet in zaprla pet.

Slovenija zahteva, da Hrvaška v primeru reševanja vprašanja meje s Slovenijo pred Meddržavnim sodiščem ne bo uporabila dokumentov iz pristopnih pogajanj z EU.

Ne spreglejte