Četrtek, 8. 1. 2009, 13.34
9 let, 3 mesece
Türk zavrnil Mesićevo spravno pobudo

Zamisel o tovrstnem srečanju je pred dnevi obudil hrvaški predsednik Stipe Mesić, predsednik Türk pa je po navedbah njegovega urada za to izvedel iz medijev.
Trpljenje pod fašistično diktaturo
Kot opozarja predsednik Türk, je velik del slovenskega naroda tako kot mnogi pripadniki italijanskega naroda več kot dve desetletji trpel pod fašistično diktaturo in bil izpostavljen različnim vrstam zatiranja.
Pobudo za spravno srečanje obudil Stipe Mesić
Pobudo za spravno srečanje predsednikov je v začetku leta za tržaški dnevnik Il Piccolo obudil hrvaški predsednik Mesić. Je pa opozoril, da bi moralo biti takšno srečanje dobro pripravljeno, da bi "dokazali, da želimo počastiti nedolžne žrtve, ne da bi na isto raven postavili fašizem in tiste, ki so se borili proti fašizmu".
Da je sprava med Italijo, Slovenijo in Hrvaško glede polpretekle zgodovine mogoča, je prav tako za Il Piccolo v začetku tega tedna dejal vodja italijanske diplomacije Franco Frattini.
Unija Istranov do Türkovih izjav kritična
Unija Istranov, ena od pomembnejših organizacij italijanskih optantov iz Istre, se je na izjave predsednika odzvala kritično. Po besedah predsednika Unije Istranov Massimiliana Lacote "Ljubljana dokazuje veliko nezrelost svojega političnega razreda, kateremu manjka osnovni moralni pogum se soočiti z odgovornostmi slovenskega komunizma".
Za Lacoto so bile civilne in politične krivde fašizma, katerega žrtve so bili tudi Italijani iz Julijske krajine, popravljene po maju leta 1945. Predsedniku Türka pa po besedah Lacote s tem, da vztraja na popolnoma preseženem vprašanju, "prebrisano uspeva izogniti se edinemu resničnemu problemu: soočiti se s komunističnimi zločini, ki jih je zagrešil tudi Slovenec Edvard Kardelj in ki jih doslej Slovenija ni nikoli priznala, prav tako ni zanje nikoli plačala".