Ponedeljek, 29. 12. 2014, 12.44
7 let, 2 meseca
Tudi vas boli glava zaradi hrane, ki je ostala po praznikih?
Če bi se želeli izraziti matematično, bi bila praznična formula videti nekako takole: PRAZNIK = HIŠA POLNA GOSTOV + HIŠA POLNA HRANE.
Da se ne bi morda zgodilo, da bi hrane zmanjkalo, za vsak primer pripravimo malo več, potem pa se nam pogosto zgodi, da hiša po praznikih ni več polna gostov, je pa še vedno polna hrane. A takšnega odnosa do hrane v marsikaterem gospodinjstvu nimajo le med prazniki, zato je pomembno, da spremenimo predvsem svoje vsakodnevne navade.
Tudi raziskava Episcentra je pokazala, da brez seznama nakupuje 42 odstotkov anketirancev, 23 odstotkov se jih seznama ne drži vedno, 35 odstotkov pa je takšnih, ki kupujejo po napisanem seznamu.
Preveč kupljene hrane lahko pomeni tudi več zavržene hrane. To zavržemo ali zaradi prevelikih količin ali zato, ker je hrani že potekel rok.
Anketa Episcentra je pokazala, da največ zavržene hrane predstavljajo ostanki, ki nastanejo pri pripravi jedi, 34 odstotkov anketirancev pa trdi, da ne zavržejo nobene hrane. 27 odstotkov jih zavrže hrano, ki ji je pretekel rok, 16 odstotkov je zavržene hrane, ki ostane na krožnikih, devet odstotkov hrane pa zavržemo, ker je skuhamo preveč.
Sodobni življenjski slog nam narekuje tudi način prehranjevanja. Prehranjevanje študenta se razlikuje od prehranjevanja enostarševske družine, družine z veliko otroki ali para upokojencev. Kot pravi Sreševa, enotnega recepta za zmernost in smotrnost nakupovanja ter prehranjevanja ni. "Razen enega samega – po pameti."
"Potrebujete le voljo do spremembe – in če to počnete skupaj z bližnjimi, bo ta sprememba hitreje in lažje postala vaš novi vsakdan," meni Sreševa.