Volil bo lahko vsak študent s statusom na svojem izobraževalnem zavodu, volišča pa bodo odprta med 9. in 18. uro, je zapisano na spletni strani Študentske organizacije Univerze v Ljubljani.
Na 30 visokošolskih in višješolskih zavodih, ki sodijo pod okrilje Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani), bodo v torek in v sredo potekale volitve študentov v upravne odbore Študentskih organizacij visokošolskih zavodov ter poslancev v študentski zbor.
Za kredibilno, korektno in demokratično izvedbo volitev bo skrbela volilna komisija ŠOU v Ljubljani. Volitve bodo izvajali volilni odbori, nadzirali pa volilni inšpektorji.
Študenti bodo odločali o tem, kdo prihodnji dve leti zastopal njihove interese
Začasni rezultati volitev bodo znani najkasneje v ponedeljek, uradni rezultati pa predvidoma sredi novembra.
ŠOU v Ljubljani študente ljubljanske univerze ter samostojnih visokošolskih in višješolskih zavodov poziva, naj se udeležijo volitev in odločijo, kdo bo prihodnji dve leti zastopal njihove interese v študentskem organiziranju.
V preteklih letih več zapletov
V javnosti so sicer zelo odmevale študentske volitve leta 2008, ki so jih zaznamovali zapleti med kandidati Neodvisne študentske mreže (NŠM) in Samostojne akademske skupine (SAS) ter kršenje aktov Študentske organizacije Slovenije (ŠOS). Zaradi nepravilnosti je krovna študentska organizacija ŠOU v Ljubljani celo izključila iz svojih organizacijskih oblik, status pa jim je vrnila, ko so odpravili nepravilnosti.
Februarja 2009 je namreč ŠOU v Ljubljani izvedel nadomestne volitve na sedmih ljubljanskih fakultetah, kjer je zmagala NŠM. Za predsednika ŠOU v Ljubljani je bil izvoljen Jernej Štromajer, a študentska vlada ni zdržala do konca mandata. Štromajer je bil leta 2010 v javnosti deležen številnih očitkov zaradi netransparentne porabe koncesijskih sredstev. Na skupščini ŠOS, na kateri so julija 2010 kljub nasprotovanju ŠOU v Ljubljani sprejeli spremembo ustave, pa je policija odkrila sume korupcije.
Štromajer in njegovi ministri so odstopili, ŠOU v Ljubljani pa je nekaj časa vodilo tehnično predsedstvo. Decembra 2010 je predsednik ŠOU v Ljubljani postal Marko Hozjan, ki je maja lani odstopil in med razlogi navedel razlike v pogledih na ključna vprašanja v organizaciji med njim in tistimi, ki so ga izvolili. Od junija lani je predsednica ljubljanskega ŠOU Ana Pleško.