Sindikati univerzitetnega izobraževanja niso bili povabljeni k pripravi zakona, kar je v nasprotju z načeli socialnega partnerstva in sodelovanja zaposlenih pri doseganju ciljev bolonjskega procesa.
V Svizu so prepričani, da osnutek zakona v delovanje univerz uvaja izrazito tržne elemente, saj naj bi se plače oblikovale v skladu s ponudbo in povpraševanjem na trgu delovne sile. Osnutek prav tako zmanjšuje vpliv zaposlenih na pogoje dela in iz nadzornega organa izključuje reprezentativne predstavnike zaposlenih na univerzi.
Urejanje plačnih razmerij
Sindikat obenem zavrača predlog za izvzetje zaposlenih na univerzah iz sistema plač v javnem sektorju in avtonomno urejanje plačnih razmerij zaposlenim na univerzah s strani univerz. Nasprotuje pa tudi predlogu, da bi univerze višino plač lahko prilagajale višini skupno dobljenih sredstev iz državnega proračuna.
Sindikat predlaga umik osnutka zakona
Izvršilni odbor sindikata tako Rektorski konferenci predlaga umik osnutka zakona in sestanek vseh visokošolskih partnerjev, na katerem bi izmenjali stališča o potrebnosti oblikovanja posebnega zakona za univerze, so zapisali v sporočilu za javnost.