Petek, 30. 5. 2008, 13.14
7 let, 3 mesece
SVIZ: Kolektivne pogodbe še ne podpirajo vsi sindikati javnega sektorja
Podpis kolektivne pogodbe je predviden z 5. junij. Dan prej bo o podpisu kolektivne pogodbe za javni sektor na izredni seji 54-članskega glavnega odbora odločal Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kultur (SVIZ).
Trditev, da je KPJS rezultat sporazuma med vlado in vsemi sindikati, "je izrazito zavajajoča, saj je ni parafiral nobeden od reprezentativnih sindikatov s področja šolstva in raziskovalne dejavnosti". To pomeni, da ni bilo doseženo soglasje z najštevilčnejšo dejavnostjo v javnem sektorju, ki zaposluje več kot 50.000 od 150.000 zaposlenih v javnem sektorju, pojasnjujejo na SVIZ.
Noben poslanec proti "zadnjemu koraku pred plačno reformo"
Državni zbor je z 48 glasovi po nujnem postopku sprejel novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Proti noveli zakona, ki po besedah ministra za javno upravo Gregorja Viranta pomeni zadnji korak pred uveljavitvijo plačne reforme v javnem sektorju, ni glasoval nihče.
Zaključek reforme je Virant označil za "zmago socialnega partnerstva", saj bodo novi plačni sistem podprli vsi oz. skoraj vsi sindikati javnega sektorja; v končni fazi je svojo kolektivno pogodbo parafiral tudi šolski sindikat.
Na sindikalni predlog novela ureja tudi postopek preizkusa ocene delovne uspešnosti, ki je v novem sistemu glavna podlaga za napredovanje. "Zakon pa vnaša tudi nekaj fleksibilnosti s tem, da omogoča ob prvi zaposlitvi, da se uslužbenec uvrsti v pet plačnih razredov višje od izhodiščnega plačnega razreda," je povzel Virant.
Po prvotnem vladnem predlogu bi bilo za hitrejše napredovanje zaposlenih v javnem zavodu RTV Slovenija potrebno soglasje pristojnega ministra. Na predlog štirih koalicijskih strank so na matičnem odboru v zakon vnesli rešitev, po kateri bi namesto ministra soglasje dajal programski svet RTVS. Ta rešitev ostaja v zakonu, saj dopolnilo Zares za črtanje takšne določbe ni bilo sprejeto.