Sobota, 3. 5. 2008, 10.15
8 let, 9 mesecev
Svetovni dan svobode tiska
Unesco, ki je razglasitev tega dne predlagal, je že v resoluciji iz leta 1991 poudaril, da so svobodni, pluralni in neodvisni mediji temeljna sestavina vsake demokratične družbe.
"Vsako leto dobivamo slabše ocene"
"Žal se danes to dogaja: mednarodne institucije dajejo Sloveniji vsako leto slabše ocene glede svobode medijev," poudarja predsednik najštevilčnejše slovenske novinarske organizacije z nekaj več kot 1400 člani. Po njegovih besedah se takrat, kadar neodvisni medijski nadzor ne deluje, povečajo možnosti za zlorabo oblasti, korupcijo ter kršitve pravic posameznikov in posameznic.
Predsednik Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) Peter Jančič pa je ob tej priložnosti med drugim zapisal, da kombinacija medijev, ki so v državni lasti in številnih komercialnih medijev v zasebni lasti, ne pomeni nujno, da bodo tisk in mediji opravljali vlogo, h kateri so v demokratičnih družbah zavezani.
Po njegovem mnenju bodo v tem letu za medije preizkušnja tudi parlamentarne volitve, ko se bo pokazalo, ali so medij in novinarji servis, ki javnosti s poštenim informiranjem omogoča odločanje, ali pa so navijaški soakterji. Na slednje po Jančičevo kažejo ostre ocene, kako bi se naj položaj medijev v državi po zamenjavi oblasti drastično poslabšal. Prepričan je, da so takšne ocene mogoče le ob hudi in za vso novinarsko skupnost nevarni izgubi spomina, kako je bilo z mediji v preteklosti.
Ameriška nevladna organizacija Freedom House v letošnjem poročilu o svobodi medijev po svetu, ki ga tradicionalno objavijo pred svetovnim dnevom svobode medijev 3. maja, sicer ugotavlja, da je svoboda medijev po svetu v letu 2007 nazadovala. Slovenija se je letos kot svobodna država s 23 točkami uvrstila na 46. mesto, v letu 2006 pa si je delila mesta med 39. in 45.
Napeti odnosi med mediji in vlado
Glede Slovenije Freedom House v svojem poročilu ugotavlja, da ustavni in pravni sistem zagotavljata svobodo medijev, čigar pravice so v veliki meri zaščitene. "Odnosi med mediji in vlado so med letom postali napeti in novinarji so obtožili vlado neposrednega in posrednega političnega ter gospodarskega pritiska na medije," med drugim piše poročilo.
Kot že omenjeno, je Generalna konferenca Unesca leta 1991 predlagala Generalni skupščini Združenih narodov, naj 3. maj razglasi za svetovni dan svobode tiska, kar je slednja storila leta 1993. Ta dan pa poleg pomena medijev zaznamuje tudi spomin na tiste, ki so pri zagotavljanju svobode tiska izgubili življenje.