Kandidata za predsednika tehničnega vodstva ŠOUL Aljošo Krdžića naj bi študentski zbor potrdil v ponedeljek. Sprememba je nujna zaradi nelegalno sprejete študentske ustave, trdi Štromajer.
"Ker je predsednik študentskega zbora za ponedeljek ali torek sklical sejo, na kateri naj bi moje imenovanje poslanci tudi uradno potrdili, se mi zdi nekorektno, da bi pred tem dajal kakršne koli izjave," je za SiOL pojasnil kandidat za predsednika tehničnega vodstva ŠOU v Ljubljani Aljoša Krdžić, ki so ga potrdili vsi trije poslanski klubi. Kot je znano, so dosedanji predsednik ŠOU Jernej Štromajer in trenutni ministri ponudili odstop.
Bo za potrditev predsednika na seji dovolj poslancev?
V študentskem zboru je sicer 45 študentskih poslancev, za potrditev predsednika tehničnega vodstva je potrebna večina, torej prisotnost vsaj 23 poslancev. Glede na to, da so počitnice, se pojavlja vprašanje, ali bo na seji dovolj poslancev. Sploh, ker naj bi na isti seji spreminjali tudi statut, za kar potrebujejo vsaj 30 poslancev.
Štromajer zanika, da je odstop ponudil zaradi suma podkupovanja svojega svetovalca Željka Milovanovića: "Mi s tem nimamo nič in smo se že ob izbruhu afere od tega oddaljili." Vodstvo je odstop ponudilo zaradi "nelegalne skupščine, na kateri je bila sprejeta nelegalna študentska ustava, zaradi česar se je ŠOUL znašel v položaju, ko mora storiti vse, da zaščiti pravice in interese študentov Univerze v Ljubljani". Veseli ga, da so znotraj ŠOUL dosegli enotnost vseh študentskih skupin, ki je za enakopravno zastopanje v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) ključna. Kot je pojasnil, je že od dijaških let politično aktiven, ta "prosti" čas pa bo posvetil dokončanju svojih študijskih obveznosti: "Seveda pa bom novemu vodstvu na voljo, saj želim, da bi se organizacija še naprej razvijala, obdržala in razvijala pa tudi dosežke dosedanje vlade."
Tehnično vodstvo namerava pripraviti reorganizacijo delovanja
"Ena od ključnih nalog tehničnega predsedstva bo preprečitev škode nelegalno sprejete študentske ustave, ki postavlja študente Univerze v Ljubljani v neenakopraven položaj. Tehnično vodstvo namerava pripraviti reorganizacijo delovanja ŠOU v Ljubljani in postaviti nove temelje za sodelovanje s preostalimi ključnimi študentskimi in državnimi inštitucijami ter opraviti rebalans proračuna," je ob imenovanju – na tem položaju bo oktobrskih volitev – povedal Krdžić.
Šoba: Ne bom znova kandidirala
"ŠOUL je se je pritožil na sprejem študentske ustave in zoper različne organizacije že vložil tožbe. A ker je ustavo z veliko večino potrdila študentska skupščina kot najvišji organ, menim, da jim ne bo uspelo. Sploh ker je ŠOS leta 2008 ŠOUL zaradi nedemokratičnih volitev izbrisal iz registra organizacijskih oblik in nimajo pravice veta. Vseeno pa počakajmo, da se zadeve pravno razrešijo," pravi Katja Šoba, predsednica Študentske organizacije Slovenije in doda, da nje na tem položaju takrat ne bo več. "Do konca mandata imam še dva meseca in ne bom znova kandidirala, saj sem že pred časom dejala, da sem to funkcijo prevzela le za eno leto."