Petek, 26. 10. 2012, 10.54
9 let
Strahu pred hudimi poplavami bo manj, a stoodstotne varnosti ni

Glede na to, da so se že začela prva dela iz projekta za zagotovitev poplavne varnosti na Savinji, ki jih financirata država in Evropska unija, si velja zastaviti vprašanje, ali so lahko ljudje zdaj bolj mirni ob prihajajočih dnevih in tednih, ko se obetajo slabše vreme in verjetno močnejše padavine.
O tem smo se pogovarjali z Romanom Kramarjem, koordinatorjem projekta za protipoplavne ukrepe v MO Celje, kjer tudi vodi skupino za izvedbo EU-projektov.
"Sam začetek projekta ne daje nobenih zagotovil, da bi ljudje lahko bili bolj mirni pred morebitnimi visokimi vodami, ki bi prišle v tem letu ali v začetku prihodnjega leta. Gre namreč za začetno, prvo fazo projekta, ki zajema protipoplavne ukrepe lokalnega značaja na področju občin Celje, Laško in Vojnik, medtem ko je v drugi fazi protipoplavnih ukrepov predvidena izgradnja suhih zadrževalnikov v Spodnji Savinjski dolini. Treba je namreč vedeti, da je tudi prva faza načrtovana tako, da upošteva hidravlične pogoje, ki bodo nastali, ko se bodo zgradili zadrževalniki in bodo torej ukrepi iz prve faze imeli dejanski učinek," pojasnjuje Roman Kramer.
Za prvo fazo protipoplavnih ukrepov je namenjenih okrog 45 milijonov evrov, od tega bo več kot 38 milijonov evrov sofinanciral evropski kohezijski sklad. Za drugo fazo, če govorimo o suhih zadrževalnikih, pa denar še ni zagotovljen. Številke za drugo fazo so različne, govori se o številkah med 120 in 140 milijonov evrov.
Kar zadeva nasipe, se ti gradijo na levem bregu Savinje, od Levca navzdol, mimo Špice, na Ložnici in tako naprej. "Gre za mehke posege, ne za posebej visoke nasipe, so v višini od 45 do 60 centimetrov in bodo narejeni tako, da bodo primerno umeščeni v okolje, predvsem na območju knjižnice s sprehajalnimi potmi, klopcami, lučkami … V izvedbo so vpeti tudi krajinski arhitekti, saj je treba upoštevati vse natečaje za Savinjo iz preteklosti. Z izgradnjo suhih zadrževalnikov v Spodnji Savinjski dolini pa bodi ti nasipi zagotovili še dodatnih od 60 do 70 centimetrov varnostne višine," še poudarja naš sogovornik.
"Raba prostora s suhimi zadrževalniki seveda ne more biti namenjena gradnji, medtem ko so za kmetovanje seveda primerna. Visoke vode na zadrževalnikih v višini več metrov zaradi hudih poplav je realno mogoče pričakovati enkrat, dvakrat v stotih letih, čeprav se teoretično seveda to lahko zgodi tudi v enem letu. Ob kontroliranem preplavljanju seveda pride do določene škode na površinah in posevkih. Zakon o vodah pa od letos določa, da je ob takšnih dogodkih država dolžna sanirati stanje tistim, ki so bili prizadeti, in jim povrniti škodo," pojasnjuje Roman Kramer.
Kar zadeva izgradnjo suhih zadrževalnikov, je projekt v fazi javne razgrnitve in sprejemanja pripomb na državni prostorski načrt, ki bo določil umestitev zadrževalnikov. Sicer pa je bila težava tudi v tem, ker se nekdanje ločeno okoljsko in kmetijsko ministrstvo nista mogla dogovoriti o ureditvi te problematike na terenu.
Kramer še pravi, da pozna kar nekaj glavnih akterjev, ki bi lahko bili prizadeti zaradi gradnje zadrževalnikov, za katere pravi, da nimajo pravih informacij in se zato zdi, da nasprotujejo načrtom. Žalski župan na primer ni dobil zagotovil, da bo v Vrbu zgrajen novi most, in če se bo čez starega vozil ves material, se bo podrl. Investicija v takšen most je nekaj več kot milijon evrov, vrednost protipoplavnih ukrepov druge faze pa 140 milijonov evrov. Ne gre za izsiljevanje ministrstev, marveč da se nalije čistega vina, o zapletih še pravi Kramer.
Malo za šalo malo zares pa dodaja: "Glede na to, da sta zdaj okoljski in kmetijski minister združena v eni osebi, se bosta gotovo lažje dobila in se dogovorila."
A Kramer slikovito opozarja: "Če naredimo A, je treba narediti tudi B. Naša država je namreč v preteklem desetletju ali še malo več enostavno uničila vodarsko stroko, ker je vedno manjši promil državnega proračuna namenila za vzdrževanje vodotokov, denar pa usmerila drugam. Če ne bomo za to namenili dovolj denarja in skrbeli za vzdrževanje vodotokov po pravilih stroke, potem je denar za vse te protipoplavne ukrepe stran vržen denar."