Sobota, 19. 7. 2008, 13.13
9 let
Število učencev v osnovnih šolah se je zmanjšalo za petino

Ob koncu šolskega leta 2006/2007 je po njihovih podatkih v Sloveniji delovalo 796 osnovnih šol s programom osem in devetletne osnovne šole in 59 osnovnih šol s prilagojenimi programi.
Šolanje uspešno zaključilo povprečno 99,4 odstotka vseh osnovnošolcev
Otroci z zmernimi, težjimi in težkimi motnjami v duševnem razvoju se izobražujejo po posebnem programu vzgoje in izobraževanja. Kot so pojasnili na SURS, se ta program večinoma izvaja v osnovnih šolah s prilagojenim programom. Za tiste otroke s posebnimi potrebami, ki morajo zaradi svojih posebnih potreb bivati v posebnih ustanovah, pa se izvaja v socialno-varstvenih zavodih. Po teh programih se je v šolskem letu 2007/08 izobraževalo 1494 otrok, med njimi največ na četrti stopnji tega programa, ki zajema 10., 11. in 12. leto šolanja in ne sodi več v obvezni del izobraževanja.
V omenjenem šolskem letu je redne programe devetletne osnovne šole uspešno zaključilo povprečno 99,4 odstotka vseh osnovnošolcev. Delež neuspešnih je bil nekoliko večji od povprečja le v sedmem in osmem razredu. V osnovnih šolah s prilagojenim programom, kjer je delež neuspešnih navadno večji kot v rednih programih, je v opazovanem letu dosegel okrog 10 odstotkov.
Obvezen tuj jezik; večinoma angleščina
Kot so zapisali na svoji spletni strani, se od rednega osnovnošolskega izobraževanja razlikuje tudi po tem, da je delež neuspešnih v teh programih največji v prvem izobraževalnem obdobju, v višjih razredih pa se delež neuspešnih počasi zmanjšuje, delež uspešnih pa počasi narašča in se približa deležu v rednih programih.
V Sloveniji 26 organizacij, ki so izvajale osnovnošolsko izobraževanje za odrasle
S šolskim letom 2007/08 se izteka program osemletne osnovne šole. Kot so pojasnili, se po tem programu izobražuje le še okoli 8000 petošolcev. S šolskim letom 2008/09 bo osnovnošolsko izobraževanje, ki se je začelo postopoma uvajati s šolskim letom 1999/2000, v celoti potekalo po devetletnem programu.
Ob koncu šolskega leta 2006/2007 je bilo po podatkih SURS v Sloveniji 26 organizacij, ki so izvajale osnovnošolsko izobraževanje za odrasle. Vanje je bilo vključenih 1495 oseb. Vpis v osnovne šole za odrasle se v zadnjih letih nekoliko zmanjšuje, kot so zapisali na SURS, bi lahko bil vzrok za to zmanjševanje populacije brez dokončane osnovne šole in manjši osip otrok v rednih programih osnovne šole.
Razmerje med moškimi in ženskami, ki so obiskovali osnovnošolske programe za odrasle, je bilo po navedbah SURS v nižjih razredih precej izenačeno, v višjih razredih pa je bil delež moških bistveno večji.