Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
15. 1. 2009,
13.33

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 1. 2009, 13.33

9 let, 3 mesece

Sprejeta izhodišča za prenovo plačnega sistema za sodnike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vlada je sprejela izhodišča za prenovo plačnega sistema za sodnike, ki so jih pripravili na ministrstvu za pravosodje.

Kot je v izjavi za medije dejal minister Aleš Zalar, bo sledila priprava konkretnih izračunov. Stavkovnemu odboru slovenskih sodnikov pa bodo konkretno ponudbo, ki je pogoj za prekinitev stavke, poslali februarja. Zalar: Dobra podlaga za konkretne izračune Po ministrovih besedah imajo zdaj dobro podlago za to, da se od teh izhodišč premaknejo h konkretnim izračunom in v nadaljevanju tudi k usklajevanjem s sodniki. "Pričakujemo, da bomo ta postopek lahko izpeljali v prihodnjem mesecu dni. Zdaj med drugim čakamo tudi, da sodniki določijo svoje predstavnike, ki bodo usklajevali besedilo z vladno usklajevalno skupino," je pojasnil Zalar. Vlada je usklajevalno skupino določila že na prejšnji seji.

Ministrstvo za pravosodje je zdaj pozvalo vrhovno sodišče, sodni svet, stavkovni odbor slovenskih sodnikov in Slovensko sodniško društvo, da določijo svoje predstavnike, in po Zalarjevih besedah še čakajo na njihov odziv. Kot je dejal, si ne glede na to, da so jim znana stališča stavkovnega odbora, da čakajo na bolj konkretno ponudbo, želijo, da bi vendarle čim prej prišlo tudi do formalne prekinitve t.i. bele stavke.

"To pomeni, da se seveda spreminjajo vsi zakoni" Ključna izhodišča so po ministrovih besedah ta, da morajo pri prenovi plačnega sistema za pravosodne funkcionarje ostati v okviru enotnega plačnega sistema. "Vendar pa je vlada hkrati odločila, da to pomeni, da se seveda spreminjajo vsi zakoni," je poudaril in naštel zakone o sistemu plač v javnem sektorju, o sodniški službi, o državnem pravobranilstvu in o državnem tožilstvu.

Vlada je v izhodiščih določila, da je treba iskati rešitve v okviru razpoložljive mase sredstev za plače za sodnike, da je pri tem treba preučiti vse možnosti, vključno s sistemom rednih napredovanj v plačne razrede, variabilnim delom sodniške plače, nesorazmerij med plačami sodnikov in predsednikov sodišč, pa tudi ko gre za vprašanje prostih sredstev za plače v zvezi s prevelikim številom sistemiziranih in zasedenih sodniških mest, je pojasnil minister.

"Pričakujemo, da bo konkretna ponudba sodnikom podana v mesecu februarju" Na osnovi teh izhodišč bodo po njegovih besedah pripravili konkretne izračune. Pripravila jih bo usklajevalna skupina vlade v sodelovanju z drugimi službami ministrstva za javno upravo, zlasti direktoratom za plače. Minister predvideva, da bodo naredili več variant izračunov, ki bodo pripeljale tudi do več možnih ponudb glede uvrščanja v plačne razrede. "Pričakujemo, da bo konkretna ponudba sodnikom podana v mesecu februarju," je napovedal Zalar.

O konkretnih uvrstitvah v plačne razrede minister še ni želel govoriti. Kot je dejal, morajo najprej dokončno ugotoviti, kakšna je razpoložljiva masa sredstev. V zvezi s tem še čakajo na nekatere izračune vrhovnega sodišča, ki ga je minister prejšnji teden zaprosil, da že pripravljenim izračunom glede obremenjenosti sodnikov na okrožnih sodiščih dodajo še dodatne izračune za ostala sodišča. Zalar pričakuje, da bodo tudi "tam gotovo prišli do določenih prostih sredstev".

Minister pričakuje, da bodo sodniki izpolnili svojo obvezo Minister je poudaril, da iščejo rešitev v okviru razpoložljive mase sredstev. "Če bi se izkazalo, da ta masa ne zadošča, bi morali najprej ponovno predlagati vladi, da svoje stališče spremeni," je pojasnil Zalar in ocenil, da to zaenkrat ni potrebno. Kot je dodal, pričakuje, da bodo sodniki svojo zavezo, da bodo prekinili stavko, ko bo vlada dala konkreten predlog, tudi izpolnili in stavko prekinili. Ali bodo s stavko v celoti prenehali, pa je po njegovem mnenju odvisno od končnega zaključka usklajevanj med vlado in sodniki.

"Ustavno sodišče je v svoji odločbi jasno povedalo, da je nesorazmerje med začetno sodniško plačo in začetnimi plačami funkcionarjev drugih vej oblasti preveliko. To pomeni, da tukaj ne bo možno korigirati navzdol, ampak kvečjemu navzgor," je na novinarski konferenci po seji vlade med drugim pojasnil državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Boštjan Škrlec. Ustavno sodišče pa je po njegovih besedah tudi jasno opozorilo, da je preveliko tudi razmerje med najvišjo sodniško plačo in najvišjo plačo drugih vej oblasti, zato bo tudi tukaj potrebna korekcija navzgor in ne navzdol.

"Preučili bomo potrebno število sodnikov" Za te korekcije bo treba sprostiti rezervna sredstva v okviru obstoječe mase, je dejal Škrlec in dodal, da bodo iskali prihranke znotraj odprave variabilnega dela in znotraj redukcije števila napredovanj. Hkrati pa bodo iskali organizacijske rešitve znotraj pravosodnega sistema v smislu, ali je res potrebna taka sodniška struktura. Kot je dejal, bodo preučili potrebno število sodnikov, saj je v Sloveniji najvišje število sodnikov v Evropi.

V izhodiščih ministrstvo predlaga višje fiksne plače, odpravo nesorazmerij med plačami sodnikov in predsednikov sodišč, odpravo sistema rednih napredovanj, primerljivost sodniških plač s plačami poslancev in ministrov ter uvedbo direktorjev sodišč.

Ne spreglejte