Četrtek, 18. 3. 2010, 10.23
8 let, 8 mesecev
Spor Zalar-Brezigarjeva skozi oči ustave in zakonov
Zato smo pred jutrišnjim "razčiščevalnim" sestankom pri premieru Pahorju preverili trdnost teh argumentov. Aktualni spor med pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem in generalno državno tožilko Barbaro Brezigar je prerasel v pravo besedno vojno, v katerem eden drugega obtožujeta protiustavnega in protizakonitega ravnanja. V spor so se vključile še politične stranke, a zdi se, da so tudi v tej razpravi bolj kot argumenti v ospredju politični interesi. Poglejmo dejstva.
Odstop vodje specializiranega oddelka razlog za zadnji spor
Zadnja zaostritev med Zalarjem in Brezigarjevo je posledica odstopa vodje specializiranega oddelka v skupini državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala Branke Zobec Hrastar. Gre za oddelek, ki med drugim preiskuje sume kaznivih dejanj policistov. V zadevi Baričevič oddelek med drugim preverja, ali je fotografijo pokojnega Saše Baričeviča v javnost posredoval kdo od policistov, ki so bili 2. februarja na prizorišču tragedije, v kateri so trije bulmastifi raztrgali svojega lastnika.
"Ministrova ocena je zelo trdo stališče"
Huda obtožba kršitve ustave stoji na trhlih temeljih. Prvi odstavek 135. člena ustave je namreč le splošna določba o tem, da državni tožilec vlaga in zastopa kazenske obtožbe. Brezigarjeva naj bi z usmerjanjem policista v specializiranem oddelku tožilstva posegla v delo tožilcev tega oddelka. Tudi po mnenju nekdanjega ustavnega sodnika Lojzeta Udeta je takšna ministrova ocena "zelo trdo" stališče. Ude je za siol.net povedal, da gre za tako splošno določbo, da bi ravnanje Brezigarjeve težko predstavljalo kršitev ustave.
Torej bi bila lahko telefonska navodila Brezigarjeve policistu v nasprotju z zakonom. "To je pot mimo tožilke Zobec Hrastarjeve, ki je vodila zadevo. Gre za ravnanje mimo zakona. Vsekakor bi v tako hierarhično urejeni instituciji, kot je državno tožilstvo, od generalne državne tožilke pričakoval, da spoštuje tudi samostojnost tožilcev," pravi Ude.
Je Zalarjeva argumentacija sporna?
Zalar stališče, da se Brezigarjeva v nobenem primeru ne bi smela ukvarjati s predkazenskim postopkom specializiranega oddelka v skupini državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala, utemeljuje z določbo 10. b člena zakona o državnem tožilstvu, po katerem Brezigarjeva ne more biti dodeljena v skupino državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala in v specializirani oddelek. Tako naj ne bi imela konkretnih pristojnosti glede dela v oddelku. Ta argumentacija je sporna z vidika, da je Brezigarjeva predstojnica vrhovnega državnega tožilstva, znotraj katerega deluje oddelek. Poleg tega vodjo specializiranega oddelka določi vodja skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala s soglasjem generalnega državnega tožilca, torej ima Brezigarjeva pomembno vlogo pri kadrovanju.
Zalar Brezigarjevi očita še kršitev 158. a člena o kazenskem postopku, ki določa, da predkazenski postopek specializiranega oddelka usmerja, nadzoruje in o njegovem poteku odloča državni tožilec oddelka. Ta člen sicer ne govori o vlogi generalne državne tožilke pri vodenju postopka.
"Brezigarjeve ni mogoče razrešiti brez konkretnih razlogov"
Ude in Pirnat sta za siol.net še ocenila, kaj spor med Zalarjem in Brezigarjevo pomeni za zaupanje državljanov v pravosodne organe, komentirala visoko politizacijo tega vprašanja in ocenila delo Brezigarjeve. Ude je prepričan, da je vodenje tožilstva izrazito avtoritarno. »To je očitno, ali je to dovolj za razrešitev, pa je vprašanje. Brez navajanja konkretnih razlogov generalne državne tožilke ni mogoče razrešiti, mora pa imeti možnost obrambe.«
Rajka Pirnata podobno skrbi, ker bi morali spor "potisniti iz polje politike" in navajati le strokovne očitke. "Za zaupanje v organe kazenskega pregona to ni dobro. Zelo me skrbi rušenje zaupanja v pravo, kar se ne dogaja le v tem primeru."