Ponedeljek, 26. 5. 2008, 14.32
8 let, 9 mesecev
Spominsko obeležje na Adamič Lundrovem nabrežju
Koordinacijska skupina, ki jo je vodil Igor Bavčar, za območje Ljubljane in Ljubljanske pokrajine je delovala od 26. maja do 31. oktobra 1991 v zgradbi mestne občine Ljubljana, kjer so danes odkrili spominsko obeležje. V podskupini so sodelovali predstavniki policije, pokrajinskega štaba teritorialne obrambe in upravnega organa za Ljudsko obrambo, ki so usklajevali obrambne, varnostne in zaščitne aktivnosti.
Zaradi enotne podpore je JLA v nekaj dneh razpadla
Vodja podskupine Marjan Starc je dejal, da sta takratna milica in teritorialna obramba v sodelovanju z državljankami in državljani Slovenije z "blokadami, zaporami cest, odklapljanjem elektrike, zaporami vode JLA preprečili, da bi sploh lahko uporabili svoja vojaška sredstev zoper Slovenijo". Dejal je še, da so imeli takrat slovenski organi za notranje zadeve in teritorialna obramba popolno podporo slovenske politike, slovenskega prebivalstva in mednarodne javnosti. "JLA je tudi zato v nekaj dneh preprosto razpadla," je pojasnil.
Samostojnost izbojevala mlada slovenska država
Takratni vodja republiške koordinacijske skupine za primer izrednih razmer Igor Bavčar je ob odkritju plošče dejal, da se danes zdi, da odpirajo obeležje "neki instituciji, neki državni organizacijski skupini, ki sama po sebi nima tako zvenečega imena, kot jih imajo številne partizanske brigade in enote in temu ni slučajno tako. Za razliko od vseh bojev, ki so jih Slovenci borili v želji po samostojni državi je ta boj izpred 17 let izbojevala takratna mlada slovenska država". V bran se je postavila struktura legalno izvoljene demokratične oblasti s svojo izvršno komponento, ki so jo takrat sestavljali Policija, TO, občinski organi in drugi regionalni organi, je poudaril.