Torek, 20. 11. 2012, 13.40
9 let
ŠOS v parlamentarno proceduro vložil predlog zakona o štipendiranju

"V dobrem tednu smo zbrali 7.500 overjenih podpisov, kar kaže na široko podporo ŠOS, da dela v pravi smeri. Tudi širša javnost se zaveda, da je nujno urediti sistem štipendiranja v Sloveniji, glede na to, da je socialni položaj dijakov in študentov vedno slabši," je ob tej priložnosti povedal predsednik ŠOS Mitja Urbanc.
Omenjeni predlog, ki je sicer del širše kampanje ŠOS, ki poteka pod sloganom Dostopna izobrazba – izhod iz krize, po Urbančevih besedah zasleduje idejo celovitega, učinkovitega in transparentno urejanja urejenega sistema štipendiranja.
Predlog zakona ne potrebuje dodatnih finančnih sredstev
Kot je še poudaril, država za leto 2013 ne potrebuje dodatnih finančnih sredstev, da bi predlog zakona zaživel v praksi, če upošteva sredstva, ki so v preteklosti ostala nepodeljena, zlasti na področju kadrovskih štipendij. "Po naših izračunih je sredstev, ki dodatno pridejo v proračun iz študentskega dela in akumuliranih sredstev nepodeljenih štipendij, približno 30 milijonov."
Omenjen predlog zakona med drugim ureja tudi štipendije za deficitarne poklice, kadrovske štipendije in znova uvaja štipendije za mladoletne dijake. Kot je še poudaril Urbanc, želi predlog zakona tudi delno popraviti anomalije, ki jih je povzročil zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Prav tako pa poleg rešitev, ki so zajete v predlogu zakona o štipendiranju, še vedno pričakujejo tudi rešitve na področju subvencij za šolsko prehrano za dijake in obravnavanje koncepta socialne pomoči.
Z dobro razvojno strategijo do mladih je Sloveniji zagotovljenoa varnejšoa prihodnost
Urbanc je med drugim tudi znova opozoril na pomen obravnave mladih kot razvojne prioritete pri vseh nadaljnjih reformnih in protikriznih ukrepih, ki čakajo na obravnavo v državnem zboru. "Vlaganje v mlade ne sme biti zgolj priložnostno širokoustenje političnih elit, ampak mora biti predvsem jasen signal širši javnosti, da ima prav z učinkovito in dobro razvojno strategijo do mladih država Slovenija zagotovljeno varnejšo prihodnost," so prepričani v ŠOS.
Sicer pa so se v ŠOS tudi odločili, da spremembe in novosti njihovega predloga zakona o štipendiranju predstavijo županom slovenskih mestnih občin. Doslej so obiskali ljubljanskega in celjskega župana, Zorana Jankoviča in Bojana Šrota. Oba naj bi po navedbah ŠOS v njihovih prizadevanjih videla ne le možnost za izboljšanje socialnega položaja mladih, temveč tudi razvojno naravnanost predloga zakona. Podpise podpore sta jim oddala tudi oba predsedniška kandidata, in sicer Borut Pahor in Danilo Türk.