Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 11. 2012,
12.40

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 11. 2012, 12.40

7 let, 7 mesecev

ŠOS: Mladi očitno nismo prioriteta vlade

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Štipendijo prejema le 19 odstotkov študentov, njena povprečna višina pa je 181 evrov mesečno. Prav tako je vsako leto zavrnjenih 25 tisoč prosilcev za državne štipendije."

Kot je med drugim na današnji novinarski konferenci še povedal predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Mitja Urbanc, vlado že dalj časa opozarjajo, da sprejema ukrepe, ki so kratkoročno in dolgoročno škodljivi za mlade. Zato je ŠOS, ki skuša biti konstruktiven, pripravil svoj predlog zakona o štipendiranju.

Študentska organizacija je že začela z organiziranim zbiranjem podpisov državljank in državljanov za podporo omenjenemu predlogu, in sicer po posameznih študentskih organizacijah in lokalnih študentskih klubih po vsej Sloveniji.

Uradno zbiranje pet tisoč overjenih podpisov za vložitev predloga zakona v državnozborsko proceduro se je sicer začelo že 26. oktobra in bo trajalo do 24. decembra pod sloganom Dostopna izobrazba – izhod iz krize.

"Edina prednost, ki smo jo morda še imeli, je bilo kakovostno javno visoko šolstvo"

Svojo odločitev so na ŠOS-u podkrepili še z dodatnimi številkami. Kot je povedal Urbanc, je leta 2009 štipendije prejemalo 69.169 dijakov in študentov, danes pa le še 58.346. "Država je štipendije odvzela 19.109 mladoletnim dijakom, študentom pa namenila le 125 državnih štipendij več. Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev je znižal število prejemnikov otroških dodatkov s 371 tisoč na 284 tisoč. S sprejetjem Zakona za uravnoteženje javnih financ so mladim odvzeli približno 30 milijonov evrov. Nič lepši časi se nam ne obetajo niti v prihodnje, saj mladi več kot očitno nismo prioriteta vlade, ker v proračunu za 2013 in 2014 še dodatno znižujejo postavke, ki se neposredno dotikajo mladih. S predlaganimi ukrepi bodo mladim odvzeli 139,9 milijona evrov, s spremembo Zakona o dohodnini in ukinitvijo študentske olajšave pa še dodatnih 11 milijonov evrov."

Vse to po besedah predsednika ŠOS-a kaže na slab socialni položaj mladih v Sloveniji. "Edina prednost, ki smo jo morda še imeli, je bilo kakovostno javno visoko šolstvo in upanje, da si bomo skozi pridobljeno kakovostno izobrazbo zagotovili boljšo prihodnost. Toda tudi to se v tem trenutku maje s slabim predlogom zakona o visokem šolstvu, saj bodo zaradi njega naše diplome nekonkurenčne v primerjavi z mladimi diplomanti v Evropski uniji."

ŠOS študentke in študente pozval na demonstracije 17. novembra

Urbanc je pozval ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turka, ministra za delo, družino in socialne zadeve Andreja Vizjaka ter ministra za finance Janeza Šušteršiča na skupni sestanek, kjer bi se dogovorili za celostno reševanje položaja mladih v Sloveniji, saj ima lahko po njegovem mnenju parcialno ukrepanje dolgoročno škodljive posledice.

Prav tako je predsednik ŠOS-a študentke in študente tudi pozval, naj se udeležijo javnega protestnega shoda, ki je napovedan za 17. november, in tako javno izrazijo svoje mnenje o delovanju političnih elit.

Ne spreglejte