Zaradi svoje edinstvene sestave je materino mleko najprimernejša hrana dojenčka, dojenje pa naraven in optimalen način hranjenja.
Materino mleko dojenčku do dopolnjenih šestih mesecev zagotavlja tekočino, energijo in hranila, potrebna za njegovo rast in razvoj. Otrok z materinim mlekom dobi zaščito pred infekcijami in alergijami.
Če mati iz različnih razlogov ne more ali ne želi dojiti ali pa se dojenje ne vzpostavi dobro zaradi razlogov pri otroku, se je smiselno posvetovati z zdravnikom v otroški posvetovalnici glede hranjenje dojenčka z nadomestkom za materino mleko, svetuje Vida Fajdiga Turk z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ). Možnost je tudi kombinirano prehranjevanje – deloma dojenje in deloma pripravljen nadomestek.
Kaj morajo še vedeti mame?
Če je otrok preslaboten za dojenje ali pa sta z materjo ločena, si mati mleko izbrizgava. Kot pojasnjuje vodja laktarija ljubljanske porodnišnice Marta Borštnar, mame učijo, kako pravilno izčrpati mleko, da bo najprimernejša hrana za njihovega otroka.
In do kdaj dojiti? Na vprašanje, do kdaj je normalno, da ženska doji, ni natančnega odgovora. Obstaja le napotek, da mame otroke dojijo, dokler je dojenje vsem všeč in dokler nikogar ne ovira. Otrok se namreč odstavi sam, ko se odloči, da se ne želi dojiti več. Podobno tudi mame počasi odvadijo otroka od dojenja, ko ugotovijo, da zaradi različnih razlogov dojenje ni več potrebno.
Dojenje po odpustu iz porodnišnice upade
Podatki, ki jih navaja IVZ, kažejo, da je leta 2012 v Sloveniji ob odpustu iz porodnišnice polno ali delno dojilo 96,9 odstotka mater. Do tretjega meseca dojenčkove starosti se po navedenih podatkih s pripravljenimi nadomestki hrani skoraj tretjino dojenčkov.
Raziskava HRAST, ki je bila opravljena leta 2009 in je zajela mame, ki so brez zapletov rodile v ljubljanski porodnišnici oktobra, je pokazala, da je v porodnišnici dojenje vzpostavljalo 99,4 odstotka mamic, v tretjem mesecu je dojilo 78,4 odstotka mamic – izključno dojilo jih je 48,5 odstotka –, v šestem mesecu pa 61,5 odstotka. V šestem mesecu je izključno dojilo le še 0,6 odstotka mamic.
Pomembna je spodbuda za dojenje
Mamicam je pri dojenju v pomoč najprej šola za starše, kjer dobijo osnovne informacije. Nadalje je to zdravstveno osebje v porodnišnici. Po podatkih raziskave HRAST mamicam največ pomagajo medicinske sestre, in sicer z nasveti in praktično, v obeh primerih v nekaj več kot 80 odstotkih. Raziskava je pokazala, da od zdravnikov mamice dobijo manj nasvetov glede dojenja in manj praktične pomoči pri dojenju v primerjavi z medicinskimi sestrami.
Mamice med bivanjem v porodnišnici dobivajo pomoč pri dojenju tudi od babic v porodni sobi, prijateljic, sorodnic, partnerjev in svetovalk Društva za podporo in pomoč doječim materam.