Torek, 15. 1. 2013, 22.58
9 let
Slovenijo obiskal posebni odposlanec za Guantanamo Daniel Fried
Pred časom je bil po naših zanesljivih informacijah v Sloveniji na tajnem obisku posebni odposlanec ameriškega zunanjega ministrstva, ki je s slovenskimi oblastmi urejal še zadnje podrobnosti prihoda dveh zapornikov, ki sta po narodnosti kitajska Ujgura. Tako na MZZ kot na ameriškem veleposlaništvu so potrdili, da je Slovenijo pred časom obiskal posebni odposlanec za Guantanamo Daniel Fried, zavrnili pa so, da se je sestal z zunanjim ministrom Karlom Erjavcem.
Gorenak: Ta vlada o tem vprašanju ni nikoli razpravljala
Notranji minister Vinko Gorenak je prav tako zanikal, da bi bila že sprejeta odločitev o tem vprašanju. Kot je dejal, "ta vlada o tem vprašanju ni nikoli razpravljala nič". V izjavi pred začetkom seje odbora DZ za notranje zadeve je še zanikal poročanje nekaterih medijev, "da so ljudje iz Guantanama že v Sloveniji". "To absolutno ne drži," je pristavil.
Po nekaterih informacijah naj bi prihod enega zapornika davkoplačevalce letno stal okoli 50 tisoč evrov, celoten znesek pa je odvisen od števila družinskih članov, ki bi prišli z njima. Slovenija je namreč dolžna poskrbeti za njihovo integracijo v družbo, kar pomeni, da jim mora zagotoviti pogoje za bivanje, izobraževanje ter primerno socialno in zdravstveno oskrbo.
WikiLeaks: ZDA pogojevale obisk pri Obami s sprejemom zapornika
Zgodba o prihodu zapornikov iz Guantanama je v javnosti prvič odjeknila novembra 2010 ob objavi diplomatskih depeš na spletni strani WikiLeaks. Iz dopisovanja med ameriškimi in slovenskimi diplomati je bilo razvidno, da je ameriško zunanje ministrstvo slovenskim diplomatom sporočilo, naj sprejmejo zapornika iz Guantanama, če si želi premier Borut Pahor zagotoviti srečanje z ameriškim predsednikom Barackom Obamo.
Iz Pahorjevega kabineta so takrat sporočili, da se slovenska vlada in vlada ZDA sicer pogovarjata o sprejemu enega zapornika iz Guantanama, kot so se ZDA že dogovorile tudi s 13 drugimi državami članicami EU, vendar po njihovih besedah v teh formalnih in neformalnih pogovorih niti predsednik Obama, niti predstavniki ZDA niso nikoli povezali sprejema zapornikov iz zapora v Guantanamu z obiskom pri njem, niti z nobenim drugim vprašanjem.
Ujguri se niso borili proti ZDA, ampak proti Kitajski
Američani so leta 2001 v Afganistanu ujeli 22 kitajskih Ujgurov, ameriška sodišča pa so nato ugotovila, da niso nevarni za ZDA, ampak se borijo le proti Kitajski, zato je bilo potrebno najti države, ki bi jih sprejele. V kitajsko provinco Xinjiang, iz katere prihajajo, se zaradi možnosti kršenja človekovih pravic namreč ne morejo vrniti. Aprila lani so ZDA iz taborišča za osumljene teroriste Guantanamo na Kubi v San Salvador poslale dva Ujgura, večino pa so že pred tem poslali na tuje, in sicer v Albanijo, na Bermude in Palau.
1