Nedelja, 1. 3. 2009, 18.03
9 let
Slovenija predlagala preložitev pristopne konference s Hrvaško

"Predsedujoči je izrazil pripravljenost, da češko predsedstvo slovenski predlog preuči," je dodal. "S tem bi se ustvarile možnosti, ko bi imele Slovenija, Hrvaška in Evropska komisija dovolj časa, da bi lahko ugotovile, ali obstajajo možnosti za to, da se spremenijo okoliščine, v katerih je bila Slovenija primorana uveljaviti zadržke," je pojasnil Pahor. "V marcu je to težko pričakovati. Malo možnosti je, da bi se v tako kratkem času to zgodilo," je ocenil.
"Obema sem povedal eno pomembno stvar: na koncu pogajanj bo ratifikacija pristopne pogodbe v državnem zboru. Za ratifikacijo pristopne pogodbe sta potrebni dve tretjini glasov vseh poslancev in po slovenski zakonodaji je mogoče, da bi tisti, ki niso zadovoljni z morebitno pozitivno odločitvijo državnega zbora zahtevali referendum," je dejal premier. Pogovor z Reinfeldtom je bil sicer po njegovih besedah pomemben predvsem v luči dejstva, da Švedska za Češko predseduje EU, in to "v pomembnem času za dinamiko dialoga EU s Hrvaško". Pahor je švedskemu kolegu povedal, da si Slovenija želi spremembo okoliščin, v katerih je bila primorana podati zadržke, in da pozdravlja predlog Evropske komisije o mediaciji.
Pahor je ocenil, da je "v intenzivnem dialogu", ki bi potekal tako na bilateralni ravni kot med obema državama in Evropsko komisijo, v naslednjih mesecih realno pričakovati neke odločitve, ki bi lahko spremenile okoliščine, v katerih je bila Slovenija primorana podati zadržke za napredek Hrvaške v pogajanjih z EU. "To naši partnerji pričakujejo in mi se bomo potrudili, a potruditi se mora tudi država kandidatka," je poudaril premier. "In to sem poskušal pojasniti vsem, ki so me to danes spraševali," je sklenil.