Slovenija in Makedonija si prizadevata poglobiti sicer zelo dobre odnose na gospodarskem in političnem področju, sta poudarila slovenski in makedonski premier Borut Pahor in Nikola Gruevski.
Makedonski premier je ob tem poudaril, da bo makedonska vlada podprla vsa podjetja, ki želijo delati na območju Makedonije.
"Želiva si, da bi se gospodarsko sodelovanje poglobilo"
"Z današnjim obiskom Slovenija začenja ambicioznejšo politiko gospodarske prisotnosti na Zahodnem Balkanu," pa je na novinarski konferenci po pogovoroh z makedonskim kolegom izpostavil Pahor.
"Imamo velike interese. Naši poslovneži želijo nadaljevati začete ali načrtovane investicije," je pojasnil in dejal, da je Gruevskega danes obvestil o nekaterih problemih, ki nastajajo pri teh ambicijah. "Dogovorila sva se, da bova vsak v okviru svojih pristojnosti storila vse za to, da bosta vladi omogočili, da bi se te investicije na obeh straneh tudi zgodile," je dejal. Želiva si, da bi se gospodarsko sodelovanje poglobilo. To bi bil po njegovih besedah tudi dober ambasador poglobitve političnega sodelovanja, saj sta Makedonija in Slovenija v marsičem pomembni zaveznici.
Makedonija na poti v EU uživa podporo Slovenije
Makedonski premier je slovenskega kolega danes tudi seznanil z reformami, ki jih je Makedonija naredila na poti v EU na področju policije, pravosodja, boja proti organiziranemu kriminalu, usklajevanja makedonske zakonodaje z evropsko in gospodarstva. "Naš poglavitni načrt je, da bi Evropska komisija o Makedoniji podala dobro poročilo," je dejal Gruevski in dodal, da Makedonija na poti v EU uživa tudi močno slovensko podporo. "Podpora Slovenije pri vključevanju Makedonije v evroatlantske povezave je iskrena in nanjo se Makedonija lahko zanese," je zatrdil Pahor.
Konec tehničnih priprav za liberalizacijo tehničnega režima
Makedonija si prizadeva tudi za liberalizacijo vizumskega režima s članicami unije. Po besedah Gruevskega je trenutno pri koncu tehničnih priprav, vse priprave pa naj bi končala v nekaj mesecih. V Skopju upajo, da bo do liberalizacije vizumskega režima prišlo sredi letošnjega leta. Po mnenju Pahorja "obstaja resna možnost", da bi EU Makedoniji sredi leta dovolila liberalizacijo viznega režima.
Grčija ovira včlanjevanje Makedonije v mednarodne organizacije
Makedonijo na poti v evroatlantske povezave ovira spor z Grčijo glede imena. Gruevski je pri tem kot glavno razliko med primeroma Makedonije in Hrvaške, ki ji je rdečo luč v približevanju uniji dala Slovenija, izpostavil, da je Grčija kršila že sklenjeni mednarodni dogovor iz leta 1995.
Pojasnil je, da imata Grčija in Makedonija že 15 let mediacijo ZN, njen rezultat pa je začasni dogovor iz leta 1995, s katerim obe strani prevzemata določene obveznosti. Grčija se je v tem dogovoru obvezala, da ne bo ovirala včlanjevanja Makedonije v mednarodne organizacije, nato pa je ta dogovor na lanskem vrhu zveze Nato v Brukarešti prekršila, čeprav je Makedonija izpolnjevala vse pogoje za članstvo v organizaciji. Makedonija je zato čez pol leta vložila tožbo proti Grčiji na meddržavnem sodišču v Haagu. Obe strani sicer še vedno nadaljujeta pogajanja, da bi prišli do rešitve, sprejemljive za obe strani, je še povedal Gruevski.
Makedonski premier je na novinarski konferenci še povedal, da Makedonija danes odpira častni konzulat v Kranju, ki ga bo vodil Janez Bohorič.