Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
7. 1. 2011,
11.33

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 7. 1. 2011, 11.33

8 let, 8 mesecev

Sindikat vojakov toži državo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sindikat vojakov Slovenije je na delovno in socialno sodišče vložil prvo tožbo v kolektivnem sporu za pripadnike Slovenske vojske do zdaj.

"Zaradi neodzivanja vlade na večkratne pozive k reševanju sporov na miren način v zadnji polovici leta smo v sindikatu prisiljeni svoje pravice kot državljani Republike Slovenije poiskati na sodišču. To je naša legitimna pravica, ne ozirajoč se na to, da nosimo uniformo in smo podrejeni vojaški disciplini. Načelo 'državljana v uniformi' Evropskega združenja vojaških organizacij EUROMIL pomeni, da imajo tudi pripadniki oboroženih sil enake pravice kot vsak drug državljan Evropske unije, ne ozirajoč se na podrejenost vojaški disciplini med opravljanjem svoje službe. V Sindikatu vojakov Slovenije si prizadevamo uveljavljati to načelo tudi v Slovenski vojski in upamo, da bomo pri tem uspešni," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik sindikata SV Gvido Novak.

S tožbo zahtevajo sprejemanje sistemizacij delovnih mest za pripadnike Slovenske vojske v skladu s predpisi, ki veljajo za sprejemanje splošnih aktov delodajalca. "V SV za to uporabljajo vojaške formacije, ki so tajni dokumenti in se ne sprejemajo kot sistemizacije za vse druge državljane. Menimo, da je to nezakonita uporaba tajnih dokumentov vojaških formacij za določanje delovnih razmerij med delodajalcem in pripadniki Slovenske vojske. Zaradi takšne nezakonite uporabe vojaških formacij pripadniki Slovenske vojske tudi nimajo ustreznega varstva svojih pravic, ki izhajajo iz delovnega razmerja, in se z vojaškimi formacijami, ki določajo njihove pravice iz delovnega razmerja, največkrat prvič srečajo na delovnem in socialnem sodišču, če vložijo individualno tožbo, ko so jim te pravice kršene," je prepričan Novak, ki napoveduje v prihodnjih dveh mesecih vložitev še najmanj petih kolektivnih tožb.

Namesto aneksa ukaz "Zaposleni v SV sploh nimamo vpogleda v formacije, ki opredeljujejo sistematizacijo delovnega mesta, nalog, plače, ker so te tajne. Zaposleni v javni upravi bi ob prerazporeditvi dobili aneks, k čemur lahko dodajo tudi kakšno pripombo. Mi pa dobimo ukaz, nihče nas nič ne vpraša, ta ukaz moramo spoštovati. Nimamo nobenih vzvodov za ukrepanje," je prepričan Novak. Splošni akti delodajalca postanejo veljavni šele, ko so javno razgrnjeni, pravi Novak, formacije pa so tajne, torej so ti akti neveljavni. "V tožbi zato zahtevamo razveljavitev teh formacij in sodišču smo predlagali, da v enem letu o tem odloči oziroma izda zakonit sklep," pojasnjuje.

Formacija odseva sistematizacijo "Vsak pripadnik SV je razvrščen v plačilni razred glede na dolžnosti, te pa so vezane na formacije, ki so prilagojene sistematizaciji," odgovarja predstavnik za stike z javnostjo pri SV Simon Korez. "Formacijska dolžnost odseva delovno mesto, ki ga opravlja pripadnik stalne sestave SV. To je skladno s prevedbo plačnega sistema pred dvema letoma na podlagi zakona o sistemu plač v javnem sektorju," pojasnjuje Korez.

Formacija nosi oznako zaupnosti, ker vključuje tudi osebne podatke zaposlenih, še posebno pa zato, ker bi se z njenim razkritjem pokazale tudi dolžnosti posameznih enot, kar pa bi lahko ogrozilo bojno pripravljenost SV, še dodaja Korez. Zanika, da zaposleni nimajo vpogleda v formacije, do teh podatkov pa ne morejo nepooblaščeni. V zadnjih petih let več kot tisoč tožb V zadnjih petih letih je pravico na delovnem sodišču poiskalo okoli 1010 zaposlenih v SV, kar je okoli 200 oseb na leto. "Gre za tožbe različnih kategorij," razlaga Korez, ki priznava, da jih je največ začel ravno predsednik sindikata Novak v zvezi z dodatkom na specialnost. "V SV razumemo, da je pravni sistem tisti, ki varuje pravice posameznika. Če so mu kršene pravice, naj torej uporabi pravno pot. V SV spoštujemo pravne okvire, je pa res, da so pričakovanja posameznikov lahko drugačna od resničnega stanja, navsezadnje gre za specifičen poklic. Racionalizacija v državi je pripomogla k temu, da smo se tudi v SV racionalizirali, kar se pozna v plačnem sistemu," pravi Korez. In kaj na vse skupaj pravi obrambna ministrica Ljubica Jelušič? "Ministrica ne reče nič," trdi Novak.

Ne spreglejte