Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Ponedeljek,
14. 10. 2013,
18.04

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 14. 10. 2013, 18.04

9 let

Se je Bratuškovi mandat na čelu PS že iztekel?

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V javnosti velja mnenje, da bi morala Pozitivna Slovenija volilni kongres izpeljati še letos, a kongresni sklepi o tem ne govorijo. Zakaj so "napačno časovnico" omenjali tudi najvišji predstavniki PS?

Očitno zato, ker jo je v svojem "zamrznitvenem" govoru omenil takratni predsednik in ljubljanski župan Zoran Janković. Janković je 12. januarja letos na kongresu PS pod pritiskom javnosti, sodelavcev v stranki in tudi nekdanjega predsednika republike Milana Kučana predlagal, da mu do volilnega kongresa zamrznejo status predsednika, čeprav je priznal, da statut PS tega ne omogoča.

TV-dvoboja s Klemenčičem ni bilo Statut pa govori o tem, kaj se zgodi, če odstopijo predsednik ali podpredsedniki PS. A najprej poglejmo, kaj je Janković še dejal v nagovoru delegatom. Med drugim je predlagal, da bi še letos izvedli volilni kongres, na katerem se bo odločil, ali bo še enkrat kandidiral. Izrazil je upanje, da bi imel do kongresa priložnost institucijam pojasniti očitke protikorupcijske komisije Gorana Klemenčiča, s katerim se je želel soočiti na televiziji.

Najboljša stranka v državi "Drage kolegice in kolegi. Res vas imam rad, vas spoštujem, še naprej sem z vami. To je samo začasen … začasno … bližnjica, da se lahko usedem na stol in rečem, ne morete mi še naprej očitati, da sem kriv, ker nisem znal sestaviti koalicije. Izvolite, sestavite koalicijo. Imamo program. Katerakoli nova vlada ne bo slabša od te, ker ne more biti. In to ni tolažba. To je tisto, da lahko ljudem vrnemo zaupanje, da lahko začnejo delati. Ne umikam se iz državne politike, sploh pa ne iz stranke, ki je najboljša v tej državi," je dejal Janković.

Sklepi kongresa so večinoma sledili predlogom ustanovitelja stranke, a časovnega elementa glede sklica kongresa ni. "Kongres se je seznanil z odločitvijo Zorana Jankovića, da bo zamrznil funkcijo predsednika stranke do volilnega kongresa in da ne bo sodeloval pri oblikovanju nove koalicije in tehnične vlade," piše v enem od sklepov.

Pada Janković, pada Janševa vlada Kongres je še pooblastil svet PS, da odloči, "kdo bo do volilnega kongresa vodil stranko in dogovore za oblikovanje nove koalicije in sestavo tehnične vlade". Takrat je vlada Janeza Janše namreč že "visela", saj je recimo Državljanska lista Gregorja Viranta isti dan, ko je potekal kongres PS, sprejela sklep, da mora Janša v desetih dneh odstopiti kot premier ali pa predlagati glasovanje o zaupnici.

Bratuškova na čelu, Janković še vedno predsednik Seja sveta PS je potekala 17. januarja, ko so takratno poslanko Alenko Bratušek določili za "vodenje stranke v času do volilnega kongresa in vodenje dogovorov za oblikovanje morebitne nove koalicije in sestavo nove vlade". Svet je torej spoštoval odločitev kongresa, čeprav je bil formalno gledano Janković še vedno predsednik, saj statut določa, da mora predsednik o svojem odstopu pisno obvestiti izvršni odbor.

Jankovićeva srečna Slovenija Ker so v SD in trojčku (DL, DeSUS, SLS), ki je napovedal odhod iz Janševe vlade, Jankovićevo "zamrznitev" ocenili kot polovičarsko potezo, je ljubljanski župan 21. februarja našel še eno inovativno rešitev – bianco odstopno izjavo, s katero je omogočil oblikovanje zdajšnje koalicije: "Podpisani Zoran Janković odstopam s funkcije predsednika PS z datumom imenovanja nove vlade pod vodstvom Alenke Bratušek. Srečno, Slovenija!"

Pomembni datumi Vlada je bila imenovana 20. marca, takrat je torej Jankovićeva odstopna izjava začela veljati. Zakaj so datumi tako pomembni? V javnosti prevladuje mnenje, da bi moral biti kongres PS še letos, kar je v začetku oktobra, po odločitvi o prestavitvi volilnega kongresa do naslednjih parlamentarnih volitev, dejala tudi podpredsednica stranke Maša Kociper. A januarski kongres takšnega sklepa ni sprejel, zanimivo pa je, kaj pravi statut Pozitivne Slovenije.

Mandata ni več? V primeru odstopa ali razrešitve člana individualnega organa stranke, kar predsednik stranke je, lahko izvršni odbor na predlog predsednika do izvolitve novega člana tega individualnega organa imenuje vršilca dolžnosti funkcije, vendar največ za šest mesecev. To določbo bi lahko interpretirali tudi tako, da se je mandat Alenki Bratušek kot začasni vodji PS iztekel že 20. septembra, torej šest mesecev po tem, ko je Jankovićeva odstopna izjava začela veljati.

Začasna predsednica največje vladne stranke Res pa je, da je začasno vodstvo imenoval svet PS po ustreznem sklepu kongresa, ki je najvišji organ stranke, sestavljajo pa ga vsi člani stranke. A v vsakem primeru je nenavadno, da največjo vladno stranko vodi začasna predsednica, ki nima neposrednega mandata kongresa. Tako bi lahko Bratuškova stranko brez mandata kongresa vodila več kot dve leti, če bodo parlamentarne volitve v rednem roku, leta 2015.

Ne spreglejte