Torek, 16. 12. 2008, 16.20
9 let, 3 mesece
SDS in SNS pozvala Iva Vajgla k odstopu

Kot očitajo, je predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) Ivo Vajgl z obljubo odškodnin izbrisanim kršil voljo volivcev na referendumu poleg tega pa je deloval tudi brez pooblastila DZ.
Kot menijo v SDS in SNS, je njegova izjava "sporna predvsem zaradi razhajanja z referendumsko odločitvijo ljudstva iz leta 2004, ki se je s 95-odstotno večino vseh, ki so glasovali, izreklo proti reševanju vprašanja t.i. 'izbrisanih' z izdajanjem odločb neposredno na podlagi odločbe ustavnega sodišča". Pri tem vodji obeh poslanskih skupin Jože Tanko (SDS) in Zmago Jelinčič Plemeniti (SNS) v pisnem javnem pozivu poudarjata, da bi imelo izplačilo odškodninskih zahtevkov, "ki niso omejeni z zakonom, velike in nepredvidene obremenitve državnega proračuna, s čimer bi bila ogrožena najbolj ključna področja socialne države, kot so zdravstvo, šolstvo in skrb za starejšo populacijo".
Opozorili so še, da kot predsednik OZP brez pooblastila DZ ne bi smeli podajati izjav ali stališč, ki zavezujejo Slovenijo, "obenem pa bi se morali zavedati tudi neprimernosti ter samovoljnosti odpiranja in napovedi reševanja občutljive teme t.i. 'izbrisanih' v Beogradu". V zvezi s tem izražajo "dvom v (Vajglovo) primernost za nadaljnje vodenje OZP in zahtevamo vaš odstop", so še zapisali v pozivu, hkrati pa k odzivu pozvali tudi vodstvo Vajglove poslanske skupine Zares in predsednika te stranke Gregorja Golobiča.
"Tukaj je absolutno potrebno uveljaviti pravno rešitev, ki bo posamično obravnavala primere in ki bo omejila oz. izključila odškodnine. Vse ostale rešitve so v nasprotju ne samo z večinsko, ampak tudi s praktično absolutno izraženo voljo ljudi na referendumu," je še dejal Janša.
Zares: Zahteva po odstopu Vajgla je neutemeljena
V poslanski skupini Zares so poziv poslanskih skupin SDS in SNS predsedniku parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Ivu Vajglu, naj odstopi, označili za neutemeljen, z njim pa naj bi si opozicijski poslanci "na znan način in z znanimi temami" nabirali politične točke.
V poslanski skupini Zares so medtem poudarili, da je bil Vajgl v Beogradu kot predsednik OZP prisoten kot udeleženec konference na temo Srbija, socialni dialog v regijah in regije v dialogu. Obisk srbske prestolnice zunaj okvirov uradnega potrjenega obiska oz. mednarodne dejavnosti DZ pa je izkoristil še za neuradne pogovore s predstavniki srbskih političnih oblasti in strank.
V pogovoru z Mičunovićem Vajgl po navedbah PS Zares tako ni nastopal kot poslanec DZ, še manj pa kot uradni predstavnik Slovenije s polnimi pooblastili za pogajanja o morebitnih mednarodnih pogodbah oz. mednarodnih obveznostih Slovenije. Šlo je za pogovor zasebne narave in ne za uradni del obiska na konferenci v Beogradu, so v PS Zares poudarili v sporočilu za javnost in dodali, da je zaradi tega zahteva po odstopu Vajgla s funkcije predsednika OZP neutemeljena.
Izjava predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Iva Vajgla v Beogradu, da bodo imeli izbrisani v Sloveniji zagotovljen in urejen status, obenem pa tudi, da jim bo izplačana odškodnina, je nedvomno razburila slovensko javnost, je dejal vodja PS SNS Zmago Jelinčič. Če to namerava narediti "levi trojček", naj to plača iz svojih žepov, je zatrdil.
"Ravno tako si je mnogo preveč pravic vzel tudi Vajgl, ki je v Beogradu kot predsednik odbora za zunanjo politiko izjavil predsedniku odbora za zunanjo politiko srbske skupščine Dragoljubu Mičunoviću, da bodo zadeve urejene in izplačane odškodnine," je poudaril in dodal, da je najvišja odškodnina okrog 600.000 evrov, in če se to pomnoži z 12.000, je to po Jelinčiču ogromno denarja.