Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
22. 2. 2008,
15.33

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Petek, 22. 2. 2008, 15.33

8 let

Ruska prosilca za azil sta pobegnila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Po poročanju RTV Slovenija sta ruska prosilca za mednarodno zaščito v azilnem domu v Ljubljani pobegnila, medtem ko so ju odpeljali v Klinični center, da bi ju pregledali.

Kot sta povedala druga dva prosilca za azil, ki sta z Rusoma imela stike, sta ubežnika že prej razmišljala o pobegu. Grozili naj bi jima, da ju bodo po vrnitvi iz Kliničnega centra, ponovno zaprli na zaprti oddelek, česar sta se bala. Tako sta Rusa izkoristila priložnost, ko so ju sama pustili čakati na zdravniški pregled, in pobegnila.

Urad varuha preveril dogajanje v azilnem domu V zvezi s samopoškodbo dveh prosilcev za mednarodno zaščito v azilnem domu v Ljubljani je urad varuha človekovih pravic danes preveril razmere v zaprtem delu tega doma in se s prosilcema tudi pogovoril.

Ugotovili so, da je prosilcema gibanje začasno omejeno na podlagi sklepov o omejitvi gibanja, so sporočili z urada. O zakonitosti teh sklepov bo odločilo upravno sodišče, pri katerem sta prosilca sprožila upravni spor. Gre sicer za začasno omejitev gibanja, ki pa kljub temu prosilcema otežuje življenje in ju omejuje v osebni svobodi.

Njuno stavko je treba vzeti kot klic na pomoč Kot so zapisali v uradu, ravnanje prosilcev, ki sta se odločila za gladovno stavko, kaže na njuno stisko in je hkrati klic na pomoč, ki ga je treba jemati resno. Ob tem so ugotovili, da azilni dom prosilcem za mednarodno zaščito v takšnih primerih ne zagotavlja te pomoči, čeprav je očitno, da jo potrebujejo. Zato so azilnemu domu predlagali, da stori vse potrebno za zagotovitev ustrezne psihiatrične pomoči prosilcem za mednarodno zaščito, še posebej tistim, ki jim je gibanje omejeno.

Urad varuha človekovih pravic v okviru rednega programa dela in nalog še v letošnjem letu načrtuje obisk azilnega doma, kjer bodo še posebej pod drobnogledom razmere v njem ter ravnanje s prosilci za priznanje pravice do mednarodne zaščite, so še navedli v uradu varuha človekovih pravic.

Ne spreglejte