Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
9. 5. 2008,
15.43

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 9. 5. 2008, 15.43

8 let, 8 mesecev

Rupel v zvezi z Jorasom pisal hrvaškemu kolegu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zunanji minister Dimitrij Rupel je glede zadnjih dogodkov v zvezi s Hrvaško, predvsem z Joškom Jorasom, pisal hrvaškemu kolegu Gordanu Jandrokoviću.

Kot je povedal na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, namerava pismo, v katerem predlaga "zmanjšanje napetosti in več prijaznosti" v dvostranskih odnosih, poslati v naslednjih dneh. Minister je še ocenil, da niso vsi zainteresirani za rešitev vprašanj med državama, ne v Sloveniji, ne na Hrvaškem. Glede groženj Marjana Podobnika z zaprtjem mejnih prehodov, če primer Joras ne bo rešen, pa je Rupel dejal: "Izjave, kot je ta, povečujejo politične pritiske." Kot je dodal, nam sedaj ti pritiski ne koristijo, saj nam sprejemanje odločitev čez noč ne koristijo.

Zunanji minister je tudi zavrnil očitke o tajnih dogovorih

Zunanji minister je tudi zavrnil očitke o tajnih dogovorih o prepuščanju slovenskega ozemlja v upravljanje Hrvaški. Poudaril je, da glede omenjenega ozemlja na južnem bregu Dragonje še vedno obstaja začasna rešitev. To ozemlje je bilo predmet pogajanj med nekdanjima premieroma držav Janezom Drnovškom in Ivico Račanom in je bilo tudi predmet sporazuma Drnovšek-Račan iz leta 2001, torej ima poseben status, je pojasnil Rupel.

Jelinčič poziva vlado, naj nemudoma prekliče tajne dogovore Vse glasnejše domneve o obstoju dogovora, na podlagi katerega naj bi slovenska vlada prejudicirala mejo in slovensko ozemlje že prepustila hrvaškim oblastem, je danes v pisnem poslanskem vprašanju navedel tudi vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič. PS SNS zato po njegovih besedah poziva slovensko vlado, naj nemudoma prekliče "tajne" dogovore, podskupini zgodovinarjev in drugih strokovnjakov pa omogoči neoviran dostop do vseh vladnih dokumentov o vprašanjih, povezanih z mejo

V primeru, da bo prišlo do realizacije omenjenih tajnih dogovorov o prepustitvi slovenskega ozemlja v upravljanje Hrvaški, pa v PS SNS napovedujejo tožbo proti zunanjemu ministru Ruplu v skladu s 349. in 357. členom predlaganega kazenskega zakonika, ki naj bi stopil v veljavo 1. novembra 2008. V poslanski skupini so namreč prepričani, da ravnanja ministra Rupla izpolnjujejo zakonske znake tako napada na ozemeljsko celovitost kot sabotaže.

"Zgodovinska komisija je neodvisna" Glede očitkov, da ministrstvo omejuje delo komisije za iskanje rešitev glede meje in ji ne dovoli dostopa do dokumentov, pa je Rupel zatrdil, da je zgodovinska komisija neodvisna in ima dostop do vseh dokumentov. Volitve v Sloveniji ali na Hrvaškem po mnenju ministra ne bi smele vplivati na delo komisij, ki se ukvarjajo z mejo in v katerih sodelujejo mednarodni strokovnjaki. O predlogih komisije bo odločal državni zbor, je še dejal vodja slovenske diplomacije.

"Ministrstvo hoče prikriti izdajalska dejanja" Da MZZ ovira delo strokovnjakov za odnose s Hrvaško, je navedel tudi Jelinčič, ki je v poslanskem vprašanju zapisal, da ministrstvo prepoveduje raziskavo in vpogled v vso dokumentacijo po letu 1991 in ne dovoli predstavnikom podskupine zgodovinarjev in drugih strokovnjakov, da dokumentacijo pregledajo, evaluirajo in obdelajo. To po njegovih navedbah pomeni, "da hoče zunanje ministrstvo prikriti določena izdajalska dejanja, ki jih je storila trenutno vladajoča oblast vse od leta 1991 dalje". Jelinčič vlado zato sprašuje, čemu naj zgodovinarji in strokovnjaki sploh še nadaljujejo s svojim delom.

"Pogajalska skupina je nesposobna" V PS SNS po navedbah Jelinčiča ocenjujejo, da je pogajalska skupina "nesposobna, nekompetentna, strokovno ne dovolj podkovana, predvsem pa podlega pritiskom s strani Hrvaške in je tudi pod vplivom finančnih pritiskov". Jelinčič v poslanskem vprašanju tudi zahteva od vlade, da se vsa dokumentacija, ki govori o problematiki odnosov med Slovenijo in Hrvaško, preda zgodovinski komisiji in predstavi tudi slovenski javnosti.

Rupel je sicer še menil, da je treba vprašanje slovensko-hrvaške meje rešiti pred vstopom Hrvaške v EU. Sloveniji se ne mudi, je poudaril minister in dodal, da so, kolikor je njemu znano, "glavne stvari že na papirju".

Ne spreglejte