Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Sreda,
31. 3. 2010,
14.58

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 31. 3. 2010, 14.58

9 let

Prisluhi Jelinčič-Jelušič v javnosti zaradi interesa obrambe?

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Anton Dvoršek s Fakultete za varnostne vede meni, da so se prisluhi med ministrico Jelušičevo in poslancem Jelinčičem v javnosti znašli zato, da bi kompromitirali korupcijsko preiskavo.

Z nekdanjim direktorjem kriminalistične policije smo se pogovarjali o tem, kako poteka prisluškovanje mobilnim telefonom, zakaj bi bilo smiselno, da bi policija obrambno ministrico Ljubico Jelušič obvestila, da jo je "ujela" v prisluhe, in ali je policija državljane dolžna obveščati o tem, da jim je prisluškovala. Zakaj menite, da so prisluhi pogovora Jelinčič-Jelušič prišli v javnost? V trenutku, ko je uvedena preiskava, najkasneje pa takrat, ko je vložena obtožnica, se lahko osumljenec kaznivega dejanja seznani s celotnim gradivom iz preiskave. Verjetno je obramba presodila, da bo lahko tako preusmerila pozornost od preiskave korupcije, v katero naj bi bil vpleten Jelinčič. Seveda lahko to le domnevam, za to nimam dokazov, a to je edina logična razlaga, saj ne tožilstvo ne policija nimata interesa, da bi se takšna zadeva pojavila v javnosti. Ministrica o prisluškovanju ni bila obveščena. Je s tem kaj narobe? Zakon tega ne predvideva. Obveščeni morajo biti le tožilec, preiskovalni sodnik in osumljenec. Pred tem mora imeti policija veliko podatkov, da osumljenec res izvršuje kazniva dejanja in določeno komunikacijsko sredstvo. O prisluškovanju sicer na predlog tožilca odloča preiskovalni sodnik. Če pa je nekdo, ki se znajde v prisluhih, preverjeno zanesljiv, kot lahko domnevamo za ministrico, bi ga bilo smiselno o tem obvestiti. To je pametno narediti zato, ker krepi zaupanje med državnimi institucijami.

Ali imamo državljani kakšno možnost, da izvemo, če smo se znašli v prisluhih?

Ne. Mora pa preiskovalni sodnik o prisluhih obvestiti osumljenca, zoper katerega ni bil sprožen kazenski pregon. Ta se lahko seznani s tem gradivom, razen če je mogoče utemeljeno sklepati, da bo zaradi seznanitve z gradivom nastala nevarnost za življenje in zdravje ljudi ali iz drugih tehtnih razlogov. Po tem je treba gradivo s prisluhi pod nadzorom preiskovalnega sodnika uničiti.

Kako poteka prisluškovanje mobilnim telefonom?

Telekomunikacijski operater v posebnem prostoru namesti posebno napravo, ki prisluhe prenaša v prisluškovalni oddelek policije. Ta je na tajni lokaciji, mislim pa, da ima zdaj policija tudi že napravo, ki te pogovore sproti prepisuje. Po zaključku predkazenskega postopka policija te prepise posreduje tožilstvu. Nadzor nad temi ukrepi opravlja komisija državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.

Ne spreglejte