Petek, 12. 3. 2010, 9.42
9 let
Prijatelj gre za več let v zapor, tu je vse jasno

Omenjeni politiki so do zdaj bili predmet predkazenskega postopka in (še) ne kazenskega postopka, kot so mnogi zmotno mislili. Med narobe mislečimi pa je bil (vsaj) eden od poslancev, ki se je, neupoštevajoč ali nepoznavajoč značilnosti predkazenskega postopka, poskusil sklicevati na poslansko imuniteto. Seveda, neuspešno. O značilnostih predkazenskega in kazenskega postopka, mehanizmu poslanske imunitete in najbolj verjetnem razpletu afere, ki je združila poslanca Prijatelja in Jelinčiča ter zdaj že nekdanjega kmetijskega ministra Pogačnika, je na naša vprašanja odgovarjal izredni profesor dr. Anton Dvoršek, predstojnik katedre za kriminalistiko, kriminologijo in kazensko pravo na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru in nekdanji prvi mož kriminalistične policije. Kdo, kdaj in kako lahko uvede predkazenski postopek? Predkazenski postopek začne policija, ko ima razloge za sum, da je določena oseba storila kaznivo dejanje. To pomeni, da lahko poizveduje, kdo prihaja k njej, denimo kupovat mamila, ga opazuje, kam zahaja, katere prostore uporablja, s kom se druži. Tako lahko zbere podatke z uporabo prikritih ukrepov. Ko meni, da že ima dovolj dokazov, ali da jih bo našla ob hišni ali osebni preiskavi, tako osebo prime, opravi hišno preiskavo, napiše kazensko ovadbo in jo preda tožilcu, skupaj z dokazili, ki jih je zbrala. Tožilec predlaga uvedbo preiskave, ki jo vodi preiskovalni sodnik in od uvedbe preiskave teče kazenski postopek.
V čem so razlike med predkazenskim in kazenskim postopkom? Predkazenski postopek je policijski postopek. Le ogled, hišna preiskava in dokazi, zbrani na podlagi uredbe o uporabi posebnih operativnih metod in sredstev ter zaslišanje osumljenca ob prisotnosti odvetnika, štejejo kot dokaz na sodišču. V kazenskem postopku zaslišuje preiskovalni sodnik, ki med drugim tudi odreja izvedensko delo in zaslišuje priče, saj ima vse to potem dokazno vrednost na sodišču. Vedeti je treba, da če policija opravi razgovor s pričo, to nima dokazne vrednosti, če jo zasliši preiskovalni sodnik, pa jo ima. Tak je pa naš kazenski postopek.
Kdo in kdaj se lahko v teh postopkih sklicuje na imuniteto? Na poslansko imuniteto se lahko sklicujejo poslanci, če je zoper njih uveden kazenski postopek. Večina teoretikov meni, da se nanj lahko sklicujejo po izdaji sklepa o preiskavi. Seveda ni nujno, da mu jo parlament podeli. Kolikor vem, ministri nimajo možnosti sklicevanja na imuniteto.
Kakšni so možni izidi predkazenskega postopka? Lahko se napiše kazenska ovadba zoper znanega osumljenca ali pa se napiše le poročilo, če policija ne najde znakov kaznivega dejanja. Tožilec lahko zahteva tudi dopolnitev ovadbe, če meni, da je možno zbrati dodatne dokaze, lahko pa na podlagi ovadbe predlaga uvedbo preiskave. Ovadbo lahko tudi zavrže, če oceni, da ni znakov kaznivega dejanja.
Poslanec Jelinčič meni, da njegova vpletenost v dogovore okoli zemljišča za letališki muzej nima značilnosti korupcije. Kako to komentirate? Če je le lobiral za spremembo namembnosti zemljišča, potem to nima značilnosti korupcije, če pa je za želeno glasovanje v parlamentu zahteval korist – in to bi lahko bila ovojnica –, ima to znake kaznivega dejanja korupcije. Vse bo odvisno od tega, če se mu bo lahko dokazalo, da je zahteval korist.
Kakšen je najbolj verjeten razplet afere Prijatelj–Pogačnik–Jelinčič? Prijatelj bo dobil večletno zaporno kazen, tu je vse jasno. Pogačnik in Jelinčič bosta verjetno ovadena, a izid postopka ni gotov. Lahko pride do ustavitve postopka, oprostilne sodbe zaradi odsotnosti dokazov, ali obsodilne sodbe, kot je pogojni zapor.
Prijatelj je ponudil svojo razlago … Zagovor Prijatelja je pričakovan – kaj pa naj drugega reče. S podobnim zagovorom je že pred leti poskušal državni sekretar, ki je bil prav tako zaloten pri prejemu podkupnine, a mu sodišče ni nasedlo.
Sodnik ni upošteval predloga tožilca o priporu zaradi ponovitvene nevarnosti in je Prijatelja izpustil na prostost … Ne verjamem, da bi po prihodu na prostost napadel žrtev. Eno je grožnja na štiri oči, ko domnevaš, da to ne bo nikoli prišlo v javnost, drugo pa je reakcija po razkritju v javnosti. Mafijske združbe seveda kaznujejo take primere, a tu gre po mojem za drugačen primer.