Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 4. 2008,
11.20

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 4. 2008, 11.20

7 let, 3 mesece

Predsednik Türk za pogovor z Jorasom po praznikih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik republike Danilo Türk je izrazil pripravljenost za pogovor z Joškom Jorasom po prvomajskih praznikih.

Joras je dejal, da odgovora ne bo komentiral, napovedal pa je, da bo v sredo ob 9. uri na tiskovni konferenci ob Dragonji sporočil svoje stališče. Telefonski pogovor Janše in Sanaderja o dogodkih ob Dragonji Kot je danes poročal Radio Slovenija, sta se predsednik slovenske vlade Janez Janša in hrvaški premier Ivo Sanader v ponedeljek po telefonu pogovarjala o dogodkih ob Dragonji in "nezavidljivem položaju" Jorasa in njegove družine. Janša in Sanader se bosta v sredo na mejnem prehodu Obrežje udeležila srečanja, ki ga pripravljata slovenska in hrvaška sindikalna organizacija.

Joras lahko spet uporablja "evropsko pot" Premiera sta se dogovorila, da lahko Joras in njegovi do svoje hiše spet pristopajo mimo cvetličnih korit po t. i. evropski poti. Tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak je potrdil, da sta se Janša in Sanader dogovorila, da hrvaški policisti Jorasu ne bodo več preprečevali gibanja do njegovega doma po evropski poti, je še poročal Radio Slovenija.

Kot so še v odgovoru na Jorasovo elektronsko pošto zapisali v uradu predsednika republike, je predsednik Türk hkrati izrazil željo, da bi se v naslednjih dneh vzdušje v zvezi z dogajanjem ob meji s Hrvaško umirilo in da bi se ob tem opravila običajna komunikacija med pristojnimi organi obeh držav.

Starman: Joras bo ob polnoči začel gladovno stavkati

Odvetnik Danijel Starman je potrdil, da bo Joras ob polnoči začel gladovno stavkati. Odgovor predsednika republike, da bo Jorasa sprejel po prvomajskih praznikih, "ne spremeni nobene odločitve". "Mi želimo akcijo, dejanja, ne samo obljube," je še dejal Starman in dodal, da je bila stavka napovedana, "ker ni bila izvršena odločba sodišča in ne zato, ker nas nočejo sprejeti".

Za sprejem pri predsedniku so zaprosili že trikrat Kot je še pojasnil Starman, Joras vse od januarja čaka na sprejem pri predsedniku republike, za katerega so zaprosili že tretjič. "Predsednik ima izjemno moč, vpliv, vendar ne verjamem, da bi on Hrvate prepričal, naj umaknejo korita," je dodal.

Starman: Korita naj odstrani tisti, ki jih je postavil "Joras korit sam ne more odstranit. Pripeljal je ljudi, ki bi mu to pomagali narediti fizično, z rokami. Če bi pripeljal ljudi s krampi, bi bilo grozno, tekla bi kri. To bi morala prestaviti država, komunala, še najbolje pa, da bi korita premaknil tisti, ki jih je dal pred dvema letoma postaviti," je dejal Starman.

Jandroković Pahorju: Hrvaška je gesto dobre volje že storila Evropski poslanec Borut Pahor je danes na srečanju skupnega parlamentarnega odbora Evropskega parlamenta in hrvaškega sabora v Opatiji pozval Hrvaško, naj z "gesto dobro volje" umakne cvetlična korita na poti do domačije Joška Jorasa. Zunanji minister Gordan Jandroković pa mu je odgovoril, da je Hrvaška gesto dobre volje že naredila, ko so mu znova omogočile prosto pot po tej evropski poti, je pojasnil Pahor.

Po Pahorjevih besedah sicer Jandroković vidi napredek v prizadevanjih obeh držav za končno rešitev glede odprtih vprašanj glede meje. Več pa Jandrokovič po Pahorjevih besedah na to temo ni povedal.

Pahor: Pomembno je, da so me slišali "Pomembno je, da je bil ta apel tukaj dan, da so mu prisluhnili tudi drugi in da se je minister na to odzval," je dejal Pahor. "To je mogoče tudi dober uvod v jutrišnje srečanje predsednikov obeh vlad. Tako si vsaj jaz osebno želim," je še dodal prvak največje slovenske opozicijske stranke SD.

"Ruplove trditve niso točne" Jandrokovića je zmotila izjava Dimitrija Rupla, da je Hrvaška v svojih stališčih za pogajanja z EU, izrečenih v ponedeljek v Luksemburgu, netočno navedla, da se je s Slovenijo dogovorila o reševanju obmejnega spora na Meddržavnemu sodišču v Haagu. Kot trdi hrvaški minister, "Ruplove trditve, žal, niso točne".

Hrvaška je tarat govorila o načelnem dogovoru premierov dveh držav na Bledu avgusta lani, da bo obmejni spor reševalo Meddržavno sodišče v Haagu je dejal Jandroković.. Dodal je sicer, da je Hrvaška pripravljena urejati omenjeno vprašanje tudi pred kakšnim drugim mednarodnim telesom, o čemer so po njegovih besedah prav tako govorili v ponedeljek v Luksemburgu.

"To je izključno zaradi volitev" "Obžalujem, da je prišlo do takšne interpretacije ministra Rupla", je poudaril Jandroković. Kot je dejal, se mu zdi, "da je do tega prišlo izključno zaradi prihajajočih volitev v Sloveniji".

Rupel: Čudim se, da je Jandroković zanikal samega sebe Rupal je v odzivu dejal, odzval na jandrokovićeve trditve in dejal, da "se prav čudim, ker sem slišal, da je sam sebe zanikal". Slovenija in Hrvaška še namreč po Ruplovih besedah nista sprejeli odločitve o tem, kje naj bi potekalo reševanje vprašanja meje, možnosti glede tega so še danes odprte. To je priznal tudi Jandroković, je dejal slovenski zunanji minister.

"Našli smo nekaj netočnosti" "Stvar je zelo preprosta. Včeraj smo na sestanku s Hrvaško v gradivih, ki so bila poslana v zadnjem trenutku, našli nekaj netočnosti in smo jih pisno popravili," je glede načelnega dogovora za Haag po koncu trojke EU in Rusije komentiral minister Rupel. "Medtem ko je ustno sam minister Jandroković priznal, da je naredil napako, ko je tisti znani sporazum med predsednikoma hrvaške in slovenske vlade interpretiral, kot da sta se dogovorila za to, da bi šli Slovenija in Hrvaška v Haag," je poudaril. Lokacija, kjer naj bi potekala arbitraža, torej še ni bila določena, je poudaril.

Ne spreglejte